Rikthehet ora diellore, sa na vlen ky ndryshim dhe përplasjet sot në Evropë

Mbrëmë u kthyem në kohën diellore. Akrepat lëvizën një orë pas, pra ora 3 u bë 2 e mëngjesit. 

A ia vlen ende ky ndryshim? Sipas të dhënave të institucioneve shkencore: Po. Kompania që administron rrjetin kombëtar të transmetimit ka llogaritur se në shtatë muajt e verës kemi kursyer 450 milionë kWh për konsum më të ulët, me një kursim ekonomik prej afërsisht 105 milionë euro. Nga viti 2004 deri në vitin 2021, sipas analizës së Terna-s në Itali, konsumi më i ulët i energjisë elektrike për Italinë për shkak të kohës së verës ishte afërsisht 10.5 miliardë kËh që, në terma ekonomikë, përkthehet në kursime për qytetarët mbi 1.8 miliardë euro.

Më pak CO2 në atmosferë

Muajt ​​që falë kohës së verës shënojnë kursimet më të mëdha të energjisë janë prilli dhe tetori, sërish sipas analizave të Terna-s. Puna përpara me një orë vonon përdorimin e dritës artificiale në një kohë kur aktivitetet e punës janë ende në lëvizje të plotë. Pasojat janë gjithashtu pozitive për sa i përket qëndrueshmërisë mjedisore: konsumi më i ulët i energjisë elektrike bëri të mundur shmangien e emetimeve të CO2 në atmosferë për rreth 215 mijë tonë. Ora verore do të rikthehet në fuqi nga data 27 mars 2022.

Ndarjet në Evropë

Në fuqi në BE që nga viti 1976, ndryshimi i orës ka qenë prej kohësh i diskutueshëm dhe në vitin 2019 Parlamenti Evropian votoi me një shumicë të madhe në favor të përfundimit të ndryshimit të orës nga viti 2021. Çdo shtet anëtar është i lirë të zgjedhë nëse do të mbajë njërën apo tjetrën orë dhe disa vende, si Italia dhe Franca, priren t’ i mbajnë të dyja orët, si më parë.

Vendet veriore do të donin kohën diellore për 12 muaj. Afati i vitit 2021 është shtyrë për shkak të COVID-it, por, me topin në fushën e Shteteve Anëtare, është shfaqur një problem: me lirinë e zgjedhjes, në Evropë do të ketë kohë të ndryshme përveç zonave kohore që ekzistojnë tashmë. Dhe megjithëse shumica e vendeve të BE-së bien dakord për heqjen e ndryshimit të orës, ato nuk bien dakord nëse do të ruajnë orën verore apo dimërore (diellore).

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Tiranë/ 42 vjeçari me probleme të shëndetit mendor i vë zjarrin banesës së tij, i asfiksuar përfundon në spital