Rindërtimi pas tërmetit, Shteti t’u thotë “jo” fondacioneve fetare

Fondacioni fetar i drejtuar nga imami Elvis Naçi, pak ditë pasi ka blerë një spital privat, njoftoi se do të rindërtojë edhe pallatet e shembura në Thumanë. Si zakonisht, Elvis Naçi ka shpërndarë numra të llogarive rrjedhëse private për të mbledhur donacione, duke ftuar popullatën që të kontribuojë për “Nismën e Madhe” të tij. Gjëja e çuditshme është se Naçi është vënë në konkurrencë me qeverinë, e cila pak orë me parë njoftoi se “brenda 2020-ës do të rindërtohen të gjitha shtëpitë e shembura”, pra duke përfshirë edhe pallatet e Thumanës. Për këtë qëllim, edhe qeveria shpërndau një seri lajmerime për të dhënë kontribut nga popullata, duke përdorur platformën publike e-albania.   

Pas tragjedive, gjithnjë ka një garë solidariteti, e cila, në rast se nuk koordinohet nga një institucion shtetëror, kthehet në rrëmujë. Por, kur fjala është për donacione, rrëmuja është e rrezikshme, pasi, para së gjithash, kërkohet një transparencë e madhe.

Qeveria ka detyrën të ndërhyjë për të sqaruar se pallatet e Thumanës i rindërton Shteti dhe se fondacionet fetare duhet të qendrojnë larg nga këto projekte: nëse kanë fonde për të ofruar, le t’i derdhin (më mirë do të ishte në mënyrë anonime, siç duhet të jetë bamirësia e vërtetë) në llogaritë publike të e-Albania-s. Është e tmerrshme të transformohet një tragjedi kombëtare në një video plot lot, që të transmetohet më pas në televizion, në një program të paguar, edhe ai, nga paratë e besimtarëve.

Solidariteti i vërtetë nuk duhet të ketë ngjyrë politike, por as përkatësi fetare. 

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mine: 19/03/2020 14:11

  Plotesisht ndakord me titullin e shkrimit. Vetem budallai beson tek ky elvis naci.

  Përgjigju
 • Solidarizim: 28/11/2019 15:37

  Nuk ka rendesi nga vijne ndihmat,nese perdoren per te ndihmuar keta njerez. Le te mos gjykojme asnje fe asnje njeri ne keto momente. Ka njerez qe kane humbur te aferm,ka te tjere qe kane himbur mundin e nje jete.Le te jemi te gjithe bashke. Kujtoni:Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.... Zot na meshiro e ruaji njerezit e tu.Pas sproves vjen mbaresia.

  Përgjigju
 • Xhuljo: 28/11/2019 12:55

  Edhe une hoxhes do ia jap, me mire hoxhes se njerezve pa perkatesi kombi!

  Përgjigju
 • נעים בוריציי: 28/11/2019 07:31

  Larg nga ndihma e dhurimit te fondeve me perkatsi fetare.

  Përgjigju
  • Ik ere cifut: 28/11/2019 10:19

   Ik ere dava cifuti

 • 3 miljon arbaia: 27/11/2019 23:05

  arabia va ka derguar 3 miljon euro

  Përgjigju
 • Beni: 27/11/2019 23:00

  Po ku robi do me ble spital tjeter me paret e ndihmave

  Përgjigju
 • meri: 27/11/2019 22:20

  Si mund te jepen parat e fituara me shume djerse,nji personi i vetquajtur "bamirse",qe vet shkruan e vet vulos,duhet te jesh shume naiv/e te besosh qe parat e tua do te perfundojne ne destinacionin e duhur???...kan qen burra te mire se ky ,dhe si " pa dashje kan ren ne dashuri me paran".

  Përgjigju
 • lorenc: 27/11/2019 21:57

  Ervis naci rrop qir legen i paguar nga arabet rrac rropqire qe duan te bejn shqiperin te vritemi me njeri tjetrin per fen rrop qire qe praktikon ai legeni po ne jemi shqiptar dhe nuk kemi nevoj per nje legen si ervis naci qe shet ceten per ca lek qe i mer nga arabet per te demtuar shqiptaret

  Përgjigju
  • Katelin: 14/05/2020 23:11

   Lorenc po ti paske nevoj per therapy mjer toka qe I rendon turp te vi

  • Soch: 02/12/2019 00:19

   Lorenc zoti ty te hapte syt se ti paske dal NGA udha

 • Zani: 27/11/2019 21:27

  ELVIS NACI ESHTE NJE PERSON I JASHTZAKONSHEM,,,I NDERSHEM,,,NESER DO I JAP 500$ FONDACIONIT TE ELVISIT,,PER TERMETIN.....

  Përgjigju
  • artur: 28/11/2019 02:39

   Feja duhet te rije larg nga politika.Ndershmerine ta mbaje per punet e fese dhe deri aty.Bamiresia e fese nuk reklamohet neper tv sepse pastaj quhet propagande.

 • LeGo: 27/11/2019 20:52

  Problemi nuk eshte Naci,problemi eshte nese vertet fondet qe mbledhen nga qeveria shkojne vertet per te demtuarit (qe akoma nuk ka bere gje per te demtuarit e shtatorit),jam skeptik dhe ne kete rast..gjithsesi e rendesishme eshte te dali dikush qe te pakten nje here por te pakten nje here ne historine e ketij vendi ta coje nje gje ne vend pa futur gje ne xhepin e vet..Zoti i ndihmofte se vertet perfituesit nuk do ngihen dhe ne kete rast

  Përgjigju
 • Tex: 27/11/2019 20:31

  Ky na e kishte mar me vete nacin.. Krah të djathtë.. A pika shtetit tonë. Një lutet në xhami, një mer hoxhën me vete.. Ndërsa shteti në duart e zotit

  Përgjigju
  • Zhnjak: 27/11/2019 21:09

   E rëndësishme është që shteti mos të bi në dorë të mëndjelehtëve e injorantëve se në dorë të zotit do ishte mrekulli.

 • Dauti: 27/11/2019 20:11

  Feja larg duart nga ndihmat!!!!! Boll me islamizmin e Elvis Nacit

  Përgjigju
 • Shqiptar: 27/11/2019 20:00

  Shume dakord

  Përgjigju
 • Arbëri: 27/11/2019 19:56

  Është qenësore për shtetin që të ndaloj këtë nismë fetare !!!

  Përgjigju
  • Tirana: 28/11/2019 16:06

   S'jemi më në komunizëm. Shteti është laik jo ateist. Dmth.i respekton të gjitha besimet dhe jomosbesimet. Pse nuk shikoni si veprojnë shtetet perëndimore në bashkpunim me ferë nëse doni. Të habitshëm jeni...ai me buk dhe ju me gurë. Për hatër të sine vjehrre shkova me mullixhiun.

  • Loni: 27/11/2019 21:13

   E mir, shko puthu me Muç Nanon

 • Opa: 27/11/2019 19:22

  Ju q...... rrrrrropt juve o serb o

  Përgjigju
 • Jdksk: 27/11/2019 19:21

  Ku shkon islamofobia...o pleraaaaaaa

  Përgjigju
  • Kkk: 27/11/2019 20:50

   Me cilen pjese te fjalise te meposhtme nuk je dakort? "nëse kanë fonde për të ofruar, le t’i derdhin (më mirë do të ishte në mënyrë anonime, siç duhet të jetë bamirësia e vërtetë) në llogaritë publike të e-Albania-s."

 • Papa: 27/11/2019 18:56

  Po desh me ndërtu Papa Romës si tja bojm ta lejm apo jo. Po kur ndërton kryqi kuq apo nuk na bon përshtypje. Po të kishe ngel ti përjasht pa shtëpi do e kishe shkruajtur këtë artikull? Kollaj të bësh filozofi me fatkeqsitë e tjetrit.

  Përgjigju
  • Landi: 28/11/2019 16:01

   Shumë saktë. Këta islamofobët dalin zbuluar menjëherë. Me dy standarte. Sa turp! Ku ngeli toleranca fetare? Bukur e pat thënë një hoxhë: këta kur iu bie serbi zënë e shajnë turkun. Shkoni e futjani një tas dhallë.

 • E**A**: 27/11/2019 18:48

  "Si zakonisht, Elvis Naçi ka shpërndarë numra të llogarive rrjedhëse private për të mbledhur donacione, duke ftuar popullatën që të kontribuojë..." Po ç'të bëjë, të merret me kritika për fetarët e tjerë që kontribuojnë siç llogjikojnë.

  Përgjigju
 • Alb: 27/11/2019 18:30

  Me ne fund dikush qe flet sens!!

  Përgjigju
  • Durrsaku: 27/11/2019 20:43

   Ku je o Elvis bamiresi, hape spitali per njerzit e plagiarism galas, atehere di te them se je bamires.

 • Pse jo?: 27/11/2019 18:25

  Pse jo? Ka rene shteti e besimi me kohe tek ky shtet. Sa vite ka qe abuzohet me fondet per familjet ne nevoje, invalidet etj? Njerzit i cojne aty ku e dijne qe shkojne ne dore te hallexhise pa shume peripeci, perbuzje e tallje zyrave te shtetit.

  Përgjigju
  • ned: 28/11/2019 02:58

   Une nuk e marr vesh a do mbaroje ndonjehere kjo injorance e thelle shqiptare ? Ktu kemi te bejme me nje gjendje alarmante , e ca injorante po vendosin se kush duhet te ndihmoje e kush jo. Kush do te ndihmoje qofte edhe me nje gote uji per ato qe jane te pastrehe , hallall jua boft Zoti e jua shpërbleftë me te mira . Kush nuk ben dot mire , te pakten te mbylli gojen e te mos bej keq me fjale e as me vepra!!! Jemi ne kete te gjithe bashke !!!

 • Sondazhi i ditës:

  Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë