Rindërtimi pas tërmetit të 26 nëntorit, Rama në Laç: Ndryshon faqja e gjithë qytetit dhe cilësia e jetës për 800 familje (VIDEO)

LAÇ-Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, ish-ministrja Lindita Nikolla, dhe kryebashkiakja e Kurbinit, Majlinda Cara, vizitoi nga afër kantierin e ndërtimit në zonën 1 në Laç, ku do të ndërtohen qendra të reja banimi me pallate, për familjet të cilave banesat iu dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kryeministri Rama në postimin në rrjetet sociale të videos live nga inspektimi në Laç shkruan se janë hedhur themelet e ka nisur ngritja e kolonave të pallateve të reja të Zonës 1 të qendrës së qytetit, ku do të ndërtohet edhe shkolla e re.

"Ndërkohë që sapo ka nisur infrastruktura e Zonës 2, e cila ndërkohë do të zgjidhë edhe problemin shumëvjeçar të përmbytjeve nga përroi i Laçit, për të vazhduar paralelisht me pallatet e reja, spitalin e ri, godinën e re të bashkisë dhe mjediset sportive e rekreative që do të ndryshojnë faqen e këtij qyteti bashkë me cilësinë e jetës për 800 familje të prekura nga tërmeti i vitit të shkuar", shkruan Rama.

Kryetarja e Bashkisë Kurbin e njoftoi Kryeministrin se në total investimi është 27 miliard investime i ofruar nga qeveria shqiptare dhe ajo turke.

Ministri Ahmetaj bëri me dije se për dy javë nisin themelet tek zona 1 dhe 2.

"Sado që ta dëgjojnë qytetarët, ata po nuk e panë, se besojnë. Ça t’i bësh. Dritan (i drejtohet shefit të kantierit shqiptar) vëllezërit tanë (turqit) kanë vendosur standard këtu. Duhet të mbajmë këtë standard me të gjitha godinat", porositi Rama.

Kujtojmw se një investim i tillë do të bëhet falë një donacioni të dhënë nga qeveria turke por dhe nga buxheti i shtetit shqiptar.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të ketë shitblerje të votës edhe më 25 prill?

Komento

Komente

 • ymeri: 25/11/2020 23:43

  BRAVO RAMA,,,VAZHDO ME KETO PROJEKTE TE MIRA...

  Përgjigju
  • Fredi: 26/11/2020 12:13

   Fal kryeministrit Rama jane te gjitha keto investime ti mira per popullin×

Lajmi i fundit

John

Dëbimi i diplomatit rus nga Shqipëria, Meta: Ministria ka pasur arsyet dhe argumentet e saj për këtë veprim