Rindërtimi/ Tatimet: Autorizohen 34 kompani për të mos paguar TVSH

Deri më tani janë 34 kompani që janë autorizuar nga drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve për të marrë pjesë në procesin e rindërtimit dhe që nuk do të paguajnë TVSH-në për furnizimin me mallra e shërbime për qëllime të procesit  të rindërtimit.

Me vendim të qeverisë më herët është bërë e mundur që të gjitha kompanitë që do të marrin pjesë në procesin e rindërtimit, ndërtimit dhe riparimit të ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit do të përjashtohen nga taksa e ndikimit në infrastrukturë dhe TVSH-ja. Tashmë të gjitha subjektet e autorizuara për të marrë pjesë në këtë proces nuk do të paguajnë vlerën që iu takon për këto dy taksa.

Aktualisht sa i takon rindërtimit po punohet për riparimet e dëmeve, si dhe fillimin e punimeve për banesat individuale. Për këtë proces nga buxheti i shtetit me ndryshimin e fundit do të jepen 34 miliardë lekë, ndërkaq po punohet edhe për përfitimin e donacioneve të premtuara nga ndërkombëtarët.

Lista e kompanive të autorizuara për procesin e rindërtimit

I.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Sherr mes dy personave në Librazhd, njëri plagoset me sende të forta