Rinis seanca në Kushtetuese, përfaqësuesja e parlamentit: Presidenti s’ka tagër të anulojë zgjedhjet! Arsyet e dhëna nuk kanë natyrë kushtuesese

Rinis seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e zgjedhjeve të 30 qershorit, ku fjalën e ka marrë përfaqësuesja e parlamentit. Ajo thekson se presidenti nuk ka asnjë tagër ligjor që të anulojë datën e zgjedhjeve e por vetëm të caktojë atë dhe se arsyet që e kanë shtyrë presidentin për të anuluar zgjedhjet nuk kanë natyrë kushtetuese.

“Presidenti ka tagër kushtetues të caktojë datën e zgjedhjeve  por asnjë tagër dhe të drejtë të ndryshojë apo anulojë atë. Juristi i presidentit tha se një nga arsyet e anulimit ishte informacionet për protestën që do mbanin partitë politike, por këto rrethana nuk kanë natyre kushtetuese që të çonte presidentit në shtyrjen e zgjedhjeve të 30 qershorit”, tha përfaqësuesja e parlamentit.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet vendore të 2019, seancë maratonë prej 9 orësh në gjykatë! ‘Kushtetuesja’ vendos të pezullojë gjykimin, do i drejtohet ‘Venecias’


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë