Rishikohet buxheti/ Bonus 5- 10 mijë lekë shtresave në nevojë! Administrata që punoi për integrimin, merr pagë të 13-të! Qeveria jep 2 mld lekë për bashkitë për të shlyer borxhet

Përveç pensionistëve, rreth 285 mijë qytetarë të shtresave në nevojë do të marrin shpërblim për fundvit në masën 5 mijë lekë.

“Paketa përfshin bonuse sociale në të njëjtën masë të shpërblimit që sapo iu akordua pensionistëve për: 64 mijë përfitues të ndihmës ekonomike; 73 mijë përfitues të pagesave mbështetëse të aftësisë së kufizuar; 36 mijë familje me fëmijë në ndihmë ekonomike; 68 mijë invalidë të punës; 44 mijë përfitues të pensioneve familjare. Brenda kategorive që mbështeten me këtë akt normativ, për kategori të posaçme siç janë p.sh familjet me ndihmë ekonomike, por me fëmijë, edhe ata marrin dyfishin e masës, që do të thotë marrin 10 mijë lekë të reja”, tha ministri Ervin Mete.

Po ashtu do të marrin një pagë shtesë punonjësit e administratës që kanë marrë pjesë në procesin e integrimit në BE.

“Parashikohet një shpërblim për 1144 punonjës të administratës shtetërore, përfaqësues në takimet bilaterale të zhvilluara në kuadër të procesit të negociatave për antarësim në BE, edhe për shkak të rezultateve të lavdërueshme dhe të vlerësimeve të larta që kanë marrë edhe nga Komisioni Evropian”, tha Mete.

Me rishikimin e dytë që i bëhet buxhetit të këtij viti, parashikohen edhe 800 milionë lekë mbështetje për çdo punonjës policie për kompensimin e tyre ushqimor, si dhe për disa bashki të vendit do të shpërndahen 2 miliardë lekë për të shlyer borxhet e prapambetura.

Fondet për këto ndryshime, janë marrë nga projektet që nuk kanë pasur ecuri pozitive.

“Rialokimet bëhen nga projekte të huaja apo të brendshëm që për shkak të ecurisë vlerësohet që është më efektive të riaolokohen në projekte me ecuri më pozitive”, tha ministri.

Në total Ministri i Financave Ervin Mete tha se ky akt normativ rialokon 20 miliardë lekë, por nuk ndryshohet parashikimi për të ardhurat dhe shpenzimet për vitin aktual.

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ela: 27/12/2023 18:09

  Po kto thon jan 5 milek jo 10 sic thuhet ketu faleminderi

  Përgjigju
 • Hysni: 17/12/2023 20:06

  Po per policet ska

  Përgjigju
 • Ardita: 15/12/2023 19:50

  Po per ne nenat e vetme me dy femije un jam ne nje pune me rroge te ulet ndaj sma japin ndihmen ekonomike mezi paguaj qerane a do jepet nje ndihme per ne

  Përgjigju
 • ariu shashimenit: 14/12/2023 22:49

  do marin patronaxhistat me nje fjal.yyyp xhixhiiiii

  Përgjigju
 • adi: 14/12/2023 20:24

  PO mir o mir..po mesuesit ku i le...

  Përgjigju
 • Pensionist: 14/12/2023 18:14

  Kosova 100€...Shqiperia 5 mij lek...Kaq e varfer qenka Shqiperia? Po normal se nuk i del pokitikes te festoj ne gjitha skajet e botes me lekt e ktij popull fukara.Harram e paqi o te babzitur,Kosova esht pasqyra ku te shikoni sa te qelbur jeni dhe sa mendoni per popull

  Përgjigju
 • Latif: 14/12/2023 17:48

  Po ketyre qe mbajten mikrofonon ne BE kush ja hartoi prezantimet?? Apo vetem keta qe mbajten mikrofonin te marrin shperblim.

  Përgjigju
 • Hasan kovaci: 14/12/2023 16:47

  Propozoj takse per cdo turist qe hyn ne shqiperi, per pensionati dhe Spak.

  Përgjigju
 • Beni: 14/12/2023 15:16

  Po policia garda dhe zjarrfiksja pse smerr rroge te 13 o plere Pse se zbatoni ligjin per njerezit qe lodhen me shume dhe sakrifikojne Cdo dite e nate ne diell e shi e ftohte. Mos e gzofshi jeten se smeriton asnje dite te bardhe o plera pa shpirt.

  Përgjigju
  • Esmo: 14/12/2023 16:19

   Nuk marrin shperblime keto kategori sepse jane ne gadishmeri per festa dhe nuk u duhen leket ????????

  • Lala: 14/12/2023 16:18

   PSE vetem ATA? Po ushtria.arsimi.mjekesia.punonjesit e pastrimit etc nuk Duan? Komento sic duhet e permendi te gjithe se te gjithe bejm vit te ri

 • pensionisti: 14/12/2023 14:06

  Shperblimi prej 5000 lekesh per pensionistat eshte turpi dhe pafytyresia e kesaj qeverie,eshte nje skandal i ndyre qe behet nga babezia per te vjedhurdhe kjo ndodh se opozita eshte dhier duke u munduar te ngjalli kriminelin Sali non grata dhe ta sjelli ne pushtet prandaj Edi Rama tallet se ska konkurente.Te japi Kosova qe eshte shtet i ri dhe me shume halle nga 100 euro pensionisteve dhe femijeve dhe ky palla qe ka 12 vite ne krye te shtetit tallet me shtresen me vatkeqe ju jep aq sa per te blere nje zog pule.TURP,TURP,TURP....

  Përgjigju
  • Sadna: 15/12/2023 12:52

   Me ndihmo pak se komshit te posta shqiptare perball mullirit me kane vjdh pakot bllokoj gjith policin

  • [email protected]: 14/12/2023 18:03

   Këta turpin e janë me bukë

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj