VIDEO/ Rituali i së enjtes së shenjtë që simbolizon përulësinë: Papa lan këmbët e të burgosurve në burgun e të miturve

Në një ritual të së enjtes së shenjtë që simbolizon përulësinë, Papa Françesku lau dhe thau këmbët e disa të burgosurve të një burgu për të mitur në Romë, duke i siguruar ata për dinjitetin e tyre dhe duke u thënë atyre se "secili prej nesh mund të bjerë në mëkat”.

Burgu në periferi të Romës është i njëjti burg për të miturit ku Papa Françesku kreu ritualin e parë të larjes së këmbëve të papatit të tij, duke demonstruar besimin e tij se Kisha Katolike duhet t'u kushtojë vëmendje njerëzve që jetojnë të kufizuar nga shoqëria.

Të enjten, Françesku përsëriti ritualin për 10 meshkuj dhe dy femra. Ai u përkul dhe derdhi ujë në këmbët e secilit prej tyre, më pas përdori një peshqir të bardhë për ta tharë butësisht këmbën përpara se ta puthte.Kur Françesku i ngriti sytë nga ana e tyre për të buzëqeshur, ata i dhanë dorën dhe e puthnin. Shumë nga të rinjtë i pëshpëritën papës në vesh dhe ai bisedoi shkurtimisht me ta.

Rituali kujton larjen e këmbëve që Jezusi u bëri 12 apostujve të tij në darkën e tyre të fundit së bashku përpara se të çohej për ta kryqëzuar.Jezusi "na lan të gjitha këmbët", u tha Françesku disa dhjetëra banorëve të mbledhur në kapelën e burgut. “Ai i di të gjitha dobësitë tona”, tha Papa në një predikim krejtësisht të improvizuar.

Papa Françesku shpjegoi se larja e këmbëve nuk ishte "folklor" por një "gjest që shpall se si duhet të jemi ndaj njëri-tjetrit". Ai u ankua se "të tjerët përfitojnë nga njëri-tjetri, ka aq shumë padrejtësi ... kaq shumë gjëra të shëmtuara."

Megjithatë, ai tha, "secili prej nesh mund të rrëshqasë" dhe të bjerë nga hiri. Larja e këmbëve na jep dinjitetin e të qenit mëkatarë. Mësimi, shtoi ai, duhet të jetë “të ndihmojmë njëri-tjetrin, në mënyrë që jeta të bëhet më e mirë”.Papa, i cili ka një problem kronik të gjurit, lundroi në hapësirat e vogla të kishës ose pa ndihmë ose me ndihmën e një bastuni, megjithëse përdori një karrige me rrota për t'u larguar pas paraqitjes afërsisht 90-minutëshe.

Të shtunën, Françesku doli nga spitali i Romës, ku u trajtua për bronkit dhe gjendja e tij shëndetësore duket më  e qëndrueshme.

 

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë