Roli i personit që hynte lirshëm në port! Një pikë grumbullimi në Vlorë dyshohet se groposte mbetje toksike

Një nga të arrestuarit në trafikun e mbetjeve të rrezikshme nga Italia në Shqipëri, është edhe Zamir Kornuzi, 46 vjeç, banues në Vlorë. Ai është pronari i pikës së grumbullimit firma "Kornuzi". Burime konfidenciale nga policia thanë se ka dyshime të forta që lënda e amiantit të groposohej në Shqipëri përmes kësaj  pike grumbullimi të mbetjeve nga porti. 

Në Qendrën Kombëtare të Biznesit, ai ka të regjistruar dhe si biznes aktiv prej vitti 2017 aktivitetin për "Grumbullim e tregtim mbeturine hekuri e metale me ngjyra. Grumbullim të makinave të vjetra, shitje të pjesëve të këmbimit të përdorura. Grumbullim e tregtim me pakicë të artikujve plastike. Tërheqja e mbetjeve të ngurta dhe vajore në portet detare dhe radat e tyre".

Nga fusha e veprimtarisë së kësaj kompanie, shikohet se Zamir Kornuzi përmes biznesit të tij kishte lirshmëri për t'u futur në portin e Vlorës, pasi kishte vendosur edhe "tërheqjen e mbetjeve të ngurta dhe vajore në portet detare".

Ndërkohë, vendi i ushtrimit të aktivitetit është në Rrugë "Vasil Talo", Lagjja 24 Maji.


Lajmi kryesor:

Zbulohet trafiku i mbetjeve toksike/ Amianti kancerogjen bllokohet në tragetin nga Italia, groposej në Vlorë! SKEMA që zbatonin 6 të arrestuarit


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri i 'pabindur' në Karaburun, vijon të ‘përpijë' pyjet, Çako ‘detyrohet’ të braktisë pushimet! Mblidhet Komiteti i Mbrojtjes Civile, nga sot tre helikopterë për shuarjen e flakëve! Peleshi ‘zgjohet’ e kërkon ndihmë: Situatë serioze