Lorik Cana rrëfehet në Report Tv: Nga projekti me Arbëreshët, raporti me dy fëmijët dhe jeta midis Italisë dhe Shqipërisë

I ftuar në emisionin e mëngjesit “Rreze Dielli” në Report TV, me moderatore Androniki Kolka, ishte ish-kapiteni i Kombëtares së futbollit, Lorik Cana. Ai foli për projektin më të fundit të fondacionit të tij “Lorik Cana 5/LC5” me Arbëreshët e Italisë.

“Së bashku me Arbër Agalliun, kemi nisur një cikël dokumentarësh për të evidentuar kulturën, gjuhën, zakonet me Arbërëshë që kanë gati pesë shekuj e gjysmë që janë ndarë nga Shqipëria” tha në fillim të bisedës kapiteni.

“Me fondacionin “Lorik Cana 5 Foundation” kemi vendosur që të zbulojmë rrënjët, duke filluar nga Arbëria” theksoi më pas ai, duke shtuar se shqiptarët anë e mbanë botës kanë të drejtë të njihen me historinë e tyre, me historinë e të parëve, me historinë e bijëve të Gjergj Kastriotit.

“Kemi detyrën dhe përgjegjësinë të tregojmë se si vëllezërit tanë në Arbëri jetojnë, si flasin gjuhën që trashëguan, si këndojnë, si falen, duke u bërë ne kështu ura lidhëse…Ka ardhur koha që ‘gjaku ynë i shprishur’ të jetë forca jonë kryesore, duke mundësuar kështu sa më shumë njohjen dhe unitetin midis arbëreshëve dhe shqiptarëve kudo që ndodhen” theksoi Loriku.

Më pas ai u ndal tek familja që sipas tij është pasuria e tij e vërtetë.

“Bashkëshortja, ka qenë dhe është muza ime për çdo gjë kam arritur në jetë dhe unë ndihem me shumë fat që e kam në jetën time” tha kapiteni teksa i referohej Monikës.

Më pas ai u ndal tek e bija, Enkeleida, duke thënë se ajo është dielli i jetës së tij, ndërsa i biri, Bojkeni, ka nisur të interesohet për futbollin dhe se Loriku po e lë të lirë që ai të eksplorojë vetë, ndërsa theksoi se po e shijon shumë këtë fazë të jetës së tij kur koha me familjen është shumë speciale, pasi po i sheh fëmijët të rriten çdo ditë.

Loriku është djali i futbollistit të pensionuar Agim Cana. Ai tha se veç futbollit, fushat e tij të interesit janë makinat dhe pasioni për Albanologjinë dhe historinë e Shqipërisë, motiv për të cilin ka një diplomë në Histori.  

MC/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Dhunohet 42-vjeçari në Tiranë, lihet në mes të rrugës

Dhunohet 42-vjeçari në Tiranë, lihet në mes të rrugës