Rrëshqitja e dheut 2 ditë më parë në Japoni, 80 të zhdukur dhe 3 viktima

Rrëshqitja e dheut 2 ditë më parë në Japoni, 80 të zhdukur dhe 3 viktima

Ekipet e kërkimit

JAPONI- 80 persona rezultojnë të zhdukur pas rrëshqitjes së dheut dy ditë më parë në Japoni që shkaktoi shembje të shtëpive në një zonë të populluar turistike.

Sipas raportimeve nga mediat e huaja, deri më tani janë regjistruar vetëm 3 viktima, ndërsa numri i të zhdukurve është ulur këtë të hënë nga 113 në 80.

Autoritet kanë angazhuar 1.500 persona në grupet e kërkim shpëtimit për të bërë të mundur gjetjen e personave që rezultojnë të zhdukur.

Vetëm dy ditë më parë rreth 130 ndërtesa u  prekën nga rrëshqitja e dheut, zonë ku banonin rreth 36.000 qytetarë. Rrëshqitja e dheut u shkaktua nga reshjet e rrëmbyeshme, ndërsa autoritetet u bëjnë thirrje banorëve që të tregohen vigjilentë pasi toka është e mbingopur me ujë dhe rrezikon që të ketë përsëri rrëshqitje.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Turqi/ Erdogan përballë provës së madhe zgjedhore

Turqi/ Erdogan përballë provës së madhe zgjedhore