Rrëzimi i dekretit të Metës për dividentin, opozita: U shkel ligji, skandal

Rrëzimi i dekretit të Metës për dividentin, opozita: U shkel ligji, skandal

PD dhe LSI akuzuan shumicën dhe kryetarin e Kuvendit për shkelje të procedurës në rrëzimin e dekretit të Presidentit për "Tatimin mbi të ardhurat". Kreu i shtetit ktheu dje dekretin për këtë ligj duke pretenduar se shkelte barazinë fiskale me aksionerët. Pasdite maxhoranca mblodhi pa praninë e opozitës komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financave dhe rrëzoi dekretin. “Ky është një turp procedural. Në tetë të darkës është protokolluar, tërhiqeni dhe hetojeni. Nesër kur të mos jeni ju do të jetë shumë keq për standardet”tha Vasili. “Pret puna edhe një javë, kërkoj të ndalet ky moment dhe të sqarohet kush janë përgjegjësit e këtij skandali”tha Spaho. Ndërsa Ruci theksoi se ‘Neni detyron kryetarin e Kuvendit që t’ia adresojë komisionit përgjegjës dekretin dhe ashtu u bë. E dyta është e vërtetë që nuk ka qenë në rendin e ditës, atëherë dje në seancë kryetari i grupit të PS me kërkesë i është drejtuar drejtuesit të seancës për ta përfshirë në rendin e ditës. E hodha në votim, mori 3/5 e votave. Përsa i përket pretendimit të tretë për mbledhjen e komisionit në seancë, por neni 31 pika 2 thotë se mund të mblidhet” tha ai.


Lajmi kryesor:

PS rrëzon nismën e opozitës, Berisha ultimatum me thirrje patriotike në Kuvend: Vetting në politikë ose rrëmbeni armët!


  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Deputeti serb: Nëse Radoijçiç mori pjesë në sulmin terrorist në Veri, është e qartë se Vuçiç qëndron prapa! Duhet të japë dorëheqjen

Deputeti serb: Nëse Radoijçiç mori pjesë në sulmin terrorist në Veri, është e qartë se Vuçiç qëndron prapa! Duhet të japë dorëheqjen