Mbi 34 orë debat në parlament, rrëzohet mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë greke

Mbi 34 orë debat në parlament, rrëzohet mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë greke

Parlamenti grek

Ditën e sotme në kuvendin grek u rrëzua mocioni i mosbesimit të partisë SYRIZA ndaj qeverisë. Në total votuan 299 deputetë, i vetmi që mungonte ishte një prej deputetëve të pavarur. Kundër mocionit votuan 156 deputetë dhe 143 të tjerë votuan pro

Debati i mosbesimit zgjati 34 orë duke u konsideruar si një ndër më të gjatët. 

Debati u mbyll me deklaratën e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis i cili u përqendrua më së shumti në krahasimin e veprimeve të qeverisë së mëparshme të SYRIZA-s dhe qeverisë së tij. AI AKUZOI Alexis Tsipras për fyerje ndaj figurës së tij duke shtuar se e vetmja gjë që dinte të bënte ishte përbaltja e punës së qeverisë dhe nxitja e përçarjes në shoqëri. 

Kujtojmë se dy ditë më parë në Kuendin grek u pranua debati për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë greke. Kreu i SYRIZA-s, Alexis Tsipras dorëzoi mocionin duke akuzuar kreun e qeverisë greke se ky i fundit kishte orkestruar përgjimet masive ndaj zyrtarëve qeveitarë dhe kundërshtarëve të qeverisë. Tsipras tha se kjo gjë përbënte shkelje të kushtetutës dhe të shtetit ligjor.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët