Rriten 30% gjobat për ndotësit e mjedisit, Drafti: Nga 690 mijë lekë në 2.6 mln lekë

 Gjobat për ndotjen e ajrit dhe e mjedisit nga qytetarët deri tek bizneset do të rriten me 30%. Këshilli i Ministrave miratoi këtë të mërkurë katër projektligje, për ashpërsimin e gjobave, që sipas ministres së mjedisit Mirela Kumbaro, synojnë mbrojtjen e mjedisit.

 “Ndryshimet e amenduara në mbledhjen e sotme të qeverisë u referohen 4 ligjeve në fushën e mjedisit siç janë ligji “Për Mbrojtjen e Mjedisit”, ligji “Për mbrojtjen e cilësisë së ajrit në mjedisit”,  ligji “Për Mbrojtjen e Biodiversitetit” dhe ligji “Për Vlerësimin e Ndikimit në Mjedis. Masat ndëshkimore të parashikuara në këto 4 ligje rriten me 30 për qind, por më e rëndësishmja është që ato kthehen menjëherë në titull ekzekutiv për të ruajtur efektin e tyre ndëshkues, korrektues dhe edukues.  Që nga individi më i thjeshtë që ndot natyrën pasi ka bërë një piknik, janë të detyruar të investojnë po aq për të mbrojtur mjedisin dhe cilësinë e ajrit.”

Ministrja Kumbaro tha se këto ndryshime vijnë edhe si rezultat i Këshillimit Kombëtar ku 70% e qytetarëve janë përgjigjur se duhet të rriten gjobat për ndotësit mjedisit dhe zaptuesit e hapësirave publike.

Mbrojtja e mjedisit tha Kumbaro është emergjente edhe në kushtet e fluksit të madh turistik.

“Akoma më akute bëhet kjo ndërhyrje kur kemi parasysh që popullsia e Shqipërisë nuk është më 2.8 milionë banorë, por me shtimin e flukseve turistike, ku presim 30-40% më shumë këtë vit”, tha Kumabro.

Me ndryshimet e miratuara nga qeveria, gjobat për ndotësitë e ajrit fillojnë nga 390 mijë lekë deri në 2.6 milionë lekë, nga 300 mijë lekë deri në 2 milionë lekë që janë në ligjet aktuale.

Sipas relacioneve të projektligjeve që tashmë kanë kaluar edhe procesin e konsultimit publik synimi kryesor është ulja e ndotjes së ajrit dhe mjedisit për shkak të rrezikut të madh që ka për shëndetin e njeriut. Nga ky ashpërsim i gjobave thotë ministria brenda vitit 2024, synohet të ulet me 40% e nivelit të ndotjes në zonat urbane.

(Kliko për të parë dokumentin e plotë)

S.G/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos