Rritet numri i pasgoditjeve në Turqi, forcat e kërkim-shpëtimit sfidojnë temperaturat e ulëta

Foto nga tërmeti në Turqi

1580060135_termeti.jpg

Përpjekjet vazhdojnë për të gjetur të mbijetuarit nga tërmeti i fuqishëm në Lindjen e Turqisë duke sfiduar edhe temperaturat nën 0 gradë celsius në Elazig.

13 nga 104 personat e plagosur në trajtim janë në kujdes intensiv. 

Sipas raportimeve të fundit janë shkatërruar 72 ndërtesa, 514 janë dëmtuar rëndë dhe 409 kanë dëmtime të vogla dhe mesatare. 

Kryesia e AFAD-së i dha ndihmë rajonit me 152 kamionë, 10 mijë e 5 tenda familjare, 400 tenda për qëllime të përgjithshme, 17 mijë e 61 shtretër, 37 mijë 95 batanije, nën koordinimin, 1837 ngrohës dhe 3200 parcela ushqimore.

Me aktivitetet e ndërhyrjes nën koordinimin e AFAD pas tërmetit në Elazig, numri i personave që i mbijetuan rrënojave shkoi në 45 edhe pse më shumë 1.600 njerëz u plagosën.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu tha se operacioni i shpëtimit ishte përfunduar kryesisht, por ekipet kishin lokalizuar gjashtë persona ende të bllokuar nën rrënoja.

Turqia, e cila ndodhet në krye të dy linjave kryesore të prishjes, ka një histori të tërmeteve të fuqishëm. Në vitin 1999, rreth 17 mijë njerëz ndërruan jetë në një tërmet në qytetin perëndimor të Izmirit.

Tërmeti i së Premtes u godit rreth orës lokale 17:55, duke u përqëndruar në qytetin e Sivrice në provincën Elazig.

 788  goditje janë regjistruar deri më tani nga të cilat 21 ishin mbi 4 dhe akoma po vazhdojnë.

Tërmeti i së premtes u godit rreth orës 20:55 me kohën lokale (17:55 GMT), duke u përqëndruar në qytetin e Sivrice në provincën Elazig.

Më shumë se 700 pas goditje janë regjistruar deri më tani, dhe Z. Soylu paralajmëroi të Dielën se ato po vazhdonin.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës të Premten dhe të Shtunën në temperaturat e ngrirjes, duke përdorur duart e tyre, stërvitjet dhe gërmuesit për të provuar të gjejnë njerëz në rrënojat e ndërtesave të rënë. 

Ata gjithashtu sollën shtretër dhe tenda për ata të zhvendosur.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar se shtëpitë me kornizë çeliku do të ndërtohen për ata që kanë humbur shtëpitë e tyre.

"Turqia ka filluar të shërojë plagët e kësaj fatkeqësie të madhe në unitet, bashkësi dhe bashkim," u shpreh ai.


Lajmi kryesor:

Rëndohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi/ 39 të vdekur, mijëra të plagosur! Vijojnë kërkimet për të gjallët nën rrënoja (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja