Rëndohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi/ 39 të vdekur, mijëra të plagosur! Vijojnë kërkimet për të gjallët nën rrënoja (VIDEO)

TURQI- Rëndohet bilanci i viktimave të tërmetit tragjik në Turqi. Referuar mediave turke, deri më tani kanë humbur jetën 39 persona, e ndërsa vijojnë kërkimet për të gjetur persona të tjerë, me shpresën se janë gjallë nën rrënoja. Një shifër e tillë është konfirmuar nga zv. presidenti, Fuat Oktay.

Turqia lindore u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 rihter mbrëmjen e së premtes (24 janar). Epiqendra e këtij tërmeti të fortë ka qenë pranë zonës së quajtur Elazig, ku u shënuan edhe më shumë viktima dhe dëmet e mëdha materiale. Dridhjet janë ndjerë në Irak, Siri, Liban dhe Izrael, ndërsa banorët kanë ndarë pamjet e ndërtesave që dridhen në qytete të ndryshme. Ky nuk është tërmeti i parë që godet Turqinë, pasi një tjetër tërmet i fuqishëm me magnitudë  6.0 goditi provincën Elazig në 2010 duke lënë pas 51 viktima. 

Në reagimin që ka pasur ambasadori shqiptar në Turqi, Kastriot Rodo për Report Tv, por edhe ministrja e ekonomisë, Anila Denaj,  e cila ndodhet për një vizitë pune, nuk ka shqiptarë të lënduar. Për këtë, ambasada shqiptare në Ankara ka vënë në dispozicion numra telefoni për çdo rast.

Për cdo ndihmë dhe mbështetje janë në dispozicion numrat e mëposhtëm:

Ambasada Ankara:
0090 312 441 61 0304
0090 549 561 1985
Konsullata Stamboll:
0090 212 44 32 56

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:20
Shënohet viktima e 39 në Turqi, ministri i Brendshëm nuk i mban dot lotët për ceremonitë mortore

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca njoftoi se numri i njerëzve që ndërruan jetë në tërmetin 6.8 në rrethin Sivrice të Elazig u rrit në 39.

Gjithashtu ai sqaroi se asnjë i plagosur nuk është në gjendje kritike.

Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu nuk mundi t'i mbante lotët  kur po tregonte rastet e ceremonive mortore të të vdekurve nga tërmeti.

"Dy gjëra nuk më hiqen nga mendja. Funerali i një vullnetari, nga ana tjetër, funerali i 2 vëllezërve të vegjël që u futën në të njëjtën arkivol. Nuk mund t'i harroj", është shprehur ai.

Ai gjithashtu tregoi rastin e një babai që lutej për foshnjën e tij të ngelur në rrënoja.

"Dëshpëruese! Nën rrënojat, fjalët e babait:'Kushdo që të jesh, shpëto foshnjën time 2 muajshe", tha ministri.

Kujtojmë që bilanci i të vdekurve është 39 dhe personat që u nxorën të gjallë janë 45 pas tërmetit të mbëmjes së premte në Turqi.

Ora 18:30
Rritet numri i pasgoditjeve në Turqi, forcat e kërkim-shpëtimit sfidojnë temperaturat e ulëta

1580060135_termeti.jpg

Përpjekjet vazhdojnë për të gjetur të mbijetuarit nga tërmeti i fuqishëm në Lindjen e Turqisë duke sfiduar edhe temperaturat nën 0 gradë celsius në Elazig.

13 nga 104 personat e plagosur në trajtim janë në kujdes intensiv. 

Sipas raportimeve të fundit janë shkatërruar 72 ndërtesa, 514 janë dëmtuar rëndë dhe 409 kanë dëmtime të vogla dhe mesatare. 

Kryesia e AFAD-së i dha ndihmë rajonit me 152 kamionë, 10 mijë e 5 tenda familjare, 400 tenda për qëllime të përgjithshme, 17 mijë e 61 shtretër, 37 mijë 95 batanije, nën koordinimin, 1837 ngrohës dhe 3200 parcela ushqimore.

Me aktivitetet e ndërhyrjes nën koordinimin e AFAD pas tërmetit në Elazig, numri i personave që i mbijetuan rrënojave shkoi në 45 edhe pse më shumë 1.600 njerëz u plagosën.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu tha se operacioni i shpëtimit ishte përfunduar kryesisht, por ekipet kishin lokalizuar gjashtë persona ende të bllokuar nën rrënoja.

Turqia, e cila ndodhet në krye të dy linjave kryesore të prishjes, ka një histori të tërmeteve të fuqishëm. Në vitin 1999, rreth 17 mijë njerëz ndërruan jetë në një tërmet në qytetin perëndimor të Izmirit.

Tërmeti i së Premtes u godit rreth orës lokale 17:55, duke u përqëndruar në qytetin e Sivrice në provincën Elazig.

 788  goditje janë regjistruar deri më tani nga të cilat 21 ishin mbi 4 dhe akoma po vazhdojnë.

Tërmeti i së premtes u godit rreth orës 20:55 me kohën lokale (17:55 GMT), duke u përqëndruar në qytetin e Sivrice në provincën Elazig.

Më shumë se 700 pas goditje janë regjistruar deri më tani, dhe Z. Soylu paralajmëroi të Dielën se ato po vazhdonin.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës të Premten dhe të Shtunën në temperaturat e ngrirjes, duke përdorur duart e tyre, stërvitjet dhe gërmuesit për të provuar të gjejnë njerëz në rrënojat e ndërtesave të rënë. 

Ata gjithashtu sollën shtretër dhe tenda për ata të zhvendosur.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar se shtëpitë me kornizë çeliku do të ndërtohen për ata që kanë humbur shtëpitë e tyre.

"Turqia ka filluar të shërojë plagët e kësaj fatkeqësie të madhe në unitet, bashkësi dhe bashkim," u shpreh ai.

Ora 17:01
Tërmeti në Turqi, nxirren nga rrënojat 3 persona të pajetë, nëna me të birin dhe një vajzë e re

1580054538_fo.jpg

Trupi i pajetë i nënës me të birin dhe të një vajze që kishin mbetur në rrënojat e ndërtesës në Sürsürü, e cila u shkatërrua në tërmetin Elazig u nxorrën nga rrënojat orët e fundit.

Sipas CNN Turkey, 3 personat e paidentifikuar akoma u dërguan në spital për autopsi. 

Ekipet vazhdojnë të punojnë për të arritur në 2 personat e mbetur në rrënoja. 

Numri i njerëzve që ndërruan jetë në tërmet u rrit në 38 me 3 personat e fundit.

Kujtojmë që tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.8 rihter goditi Turqinë lindore mbrëmjen e të premtes. Mbi 100 banesa janë të rrënuara duke lënë pas mijëra të plagosur. Epiqendra e këtij tërmeti të fortë ka qenë pranë zonës së quajtur Elazig, ku u shënuan edhe më shumë viktima dhe dëmet e mëdha materiale.

Ekipet janë duke punuar fort për të nxjerrë të gjitha jetët e mbetur në rrënoja gjallë apo vdekur.

B.K.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Flota e parë e autobusëve të gjelbër “Go Green” në Tiranë, Rama: Në gusht nis linja e madhe unazore me 66 stacione