Rriten rastet me fruth në Shqipëri, ISHP konfirmon 17 të infektuar

Rriten rastet me fruth në Shqipëri, ISHP konfirmon 17 të infektuar

Foto ilustruese

Vijojnë të rriten rastet me fruth në Shqipëri. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik bëjnë me dije se deri tani janë konfirmuar 17 raste me fruth.

Gazetarja e Report Tv Ledina Jakimi raporton se 12 prej rasteve janë me shenja klinike. 

Nga 17 raste me fruth, 12 prej tyre kanë lidhje familjare me njëri-tjetrin, por nuk janë nga e njëjta familje.

Një ditë më parë Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini bëri thirrje për vaksinimin e fëmijëve duke garantuar se nuk është shkak për autizmin.  

Në raportin e fundit, Organizata Botërore dha alarmin për rritjen drastike të rasteve të fruthit në Europë, rreth 45 herë më shumë sesa në vitin 2022. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj