Rritja e numrit të rasteve me variantin më të transmetueshëm të COVID, OBSH rekomandon mbajtjen e maskave në aeroporte

Rritja e numrit të rasteve me variantin më të transmetueshëm të COVID, OBSH rekomandon mbajtjen e maskave në aeroporte

Foto ilustruese

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë rekomanduar se shtetet duhet të konsiderojnë vendimin që pasagjerët të mbajnë maska në fluturimet me distanca të gjata, duke pasur parasysh përhapjen e shpejtë të nënvariantit më të fundit Omicron të COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.

Ata kanë bërë me dije se në Evropë, nënvarianti XBB.1.5 u zbulua në numër të vogël i cili po vjen gjithmonë e më shumë në rritje, shkruan Reuters.

“Pasagjerët duhet të këshillohen të mbajnë maska në mjedise me rrezik të lartë si fluturimet me distanca të gjata”, tha oficerja e lartë e urgjencës e OBSH-së për Evropën, Catherine Smallwood, duke shtuar: se ky duhet të jetë një rekomandim i lëshuar për pasagjerët që vijnë çdo shtet ku ka pasur shtim të rasteve të COVID. 

XBB.1.5 - nënvarianti më i transmetueshëm i Omicron i zbuluar deri më tani - përbënte 27.6% të rasteve të COVID-19 në Shtetet e Bashkuara deri në 7 janar.  Ishte e paqartë nëse XBB.1.5 do të shkaktonte valën e vet të infeksioneve globale. Ekspertët thonë se vaksinat aktuale vazhdojnë të mbrojnë kundër simptomave të rënda, shtrimit në spital dhe vdekjes.

"Vendet duhet të shikojnë bazën e provave për testimin para nisjes në udhëtim dhe masat e udhëtimit duhet të zbatohen në një mënyrë jodiskriminuese," tha Smallwood.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Përfundoi me makinë brenda lokalit, arrestohet shoferi 31 vjeçar që shkaktoi aksidentin e frikshëm në Elbasan

Përfundoi me makinë brenda lokalit, arrestohet shoferi 31 vjeçar që shkaktoi aksidentin e frikshëm në Elbasan