Rritja e pagave për deputetët/ Ambasadori gjerman: Duhet të trajtohen në mënyrë dinjitoze, me rëndësi niveli i rrogave

Rritja e pagave për deputetët/ Ambasadori gjerman: Duhet të trajtohen në mënyrë dinjitoze, me rëndësi niveli i rrogave

TIRANË-  Ambasadori gjerman në Shqipëri, Peter Zingraf ka komentuar vendimin për rritjen e pagave të deputetëve që ka sjellë një reagim të madh publik.

Sipas kreydiplomatit, deputetet e Kuvendit të Shqipërisë duhet të paguhen në mënyrë dinjitoze, ai theksoi se e rëndësishme është dhe niveli i përgjithshëm i pagave.

“Pagesa e parlamentarëve është një çështje delikate me këto karakteristika. Kush i ruan ata që ruajnë? Deputetët janë ata që vendosin për buxhetin, ndaj nuk dua të përzihem më një pyetje të tillë. Mendoj se deputetët e parlamentit të paguhen në mënyrë dinjitoze, si çdo parlamentar, që duhet të kryejnë një punë të mirë. E rëndësishme ama është dhe niveli i përgjithshëm i pagave. Qeveria shqiptare planifikon që të rrisë pagat në sektorin publik. Kjo lidhet dhe me debatin e emigracionit. Shqipëria duke pasur parasysh dhe rajonin, ka nivelin e pagave më të ulta në rajon. Pyetja konkrete diskutohet në mënyrë kontroverse në shoqëri të ndryshme, por debati i rëndësishëm në shoqërinë shqiptare është se sa ndikojnë te shoqëria.”, tha ambasadori.

Drafti që rrit edhe pagat e ministrave nga 174 mijë lekë në 318 mijë lekë të reja pritet të shqyrtohet për miratim të enjten në seancën plenare të Kuvendit.

Braçe komentoi edhe zgjedhjet e 14 majit, ku PS mori fitoren në 53 nga 61 bashki duke u konfirmuar si forcë qeverisëse në pushtetin vendor dhe tha se synimi i socialistëve duhet të jetë produktiviteti që ndikon edhe në mirëqenien e njerëzve.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • S'ka problem: 25/05/2023 22:17

  Zot. ambasador ne kete bote vijme te gjith njesoj pavarsisht shteti ngjyra dhe pasuria rruges dalin shtete si gjermania qe e ka bere corap boten me dy luftra dhe me miljona viktima dhe sot qe mund te gezojme per administraten ton te vuajtur deputetet ton te rrenuar ti i drejtohesh popullit kujdes ,?

  Përgjigju
 • Europe, Europe, Europe…: 25/05/2023 11:39

  Ne cdo vend te botes, kur rriten pagat e deputeteve, rritja hyn ne fuqi ne legjislaturen tjeter se ndryshe i bie t’ia caktosh rrogen vetes. Edhe s’ka kurre rritje me dyfishime po vetem ne hap me inflacionin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruajnë një marrëveshje të bashkëpunimit strategjik

Rusia dhe Koreja e Veriut nënshkruajnë një marrëveshje të bashkëpunimit strategjik