Rritja e shifrave me COVID-19/Gjermania shtyn mbylljen e vendit deri në 14 shkurt, maska e detyrueshme në ambientet publike

Gjermania zgjat kufizimet për shkak të pandemisë COVID, ku do të qëndrojë e mbyllur deri më 14 shkurt, ndërsa bën të detyrueshme në rrugë dhe ambientet publike edhe mbajtjen e maskës mjekësore.

Kufizimet ekzistuese ishin në fuqi deri në fund të janarit, ndërsa kancelarja Angela Merkel ka deklaruar zgjatjen e kufizimeve deri më 14 shkurt për të luftuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit.

Shumica e dyqaneve dhe shkollave do të mbeten të mbyllura për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Numri i rasteve të konfirmuara COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 11 834 raste të reja dhe 1091 viktima. Ndërsa në total që nga fillimi i pandemisë janë shënuar mbi 2 milionë raste pozitive dhe  mbi 49 mijë viktima.

I.K./E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U dëmtuan nga tërmeti, lista me 28 pallatet që do të shemben në Tiranë