"Rrno për me tregue", monodrama në Rubik

Vepra e At Zef Pllumit "Rrno për me tregue" erdhi për publikun mirditor përmes një monodrame të Gjergj Doçit, aktor i teatrit “Aleksandër Moisiu”.

Rrrëfimet e klerikut françeskan, u përcollen me mjaft mjeshtëri dhe emocione nga aktori mirditor Gjergj Doçi, i cili luajti rolin e At Zefit.

Aktori propozon që vepra "Rrno për me tregue" të futet në tekstet shkollore, pasi mesazhet që përcjell do t’i shërbejnë brezit te ri per te mesuar te kaluaren.

Famullitari i Rubikut Dom Genc Çupi vlersoi veprimtarinë e At Zef Pllumit, vepra e së cilit ka lënë gjurme dhe duhet të jetë burim frymezimi për shoqërinë.

Monodrama "Rrno për me tregue" zgjati rreth 60 minuta, duke hapur siparin e aktiviteve tre ditore me rastin e festës së Shelbuemit, ndërsa solli emocione të forta për publikun që kishte mbushur sallen e qendres kulturore "Abat Doçi" në qytetin e Rubikut.

S.G/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Komisioni i Posaçëm për Korrupsionin/ Toni Gogu: Nëse opozita abstenon, shans i humbur për të! Në Kuvend do bëhet llogaridhënia

Komisioni i Posaçëm për Korrupsionin/ Toni Gogu: Nëse opozita abstenon, shans i humbur për të! Në Kuvend do bëhet llogaridhënia