'Rruga e Kombit’ ndan fshatrat e Kukësit, banorët: Kërkesat tona në vesh të shurdhër

Ndërtimi i rrugës së kombit ka ndarë përgjysëm disa fshatra të Njësisë Administrative Tërthore në Kukës, ata detyrohen që të varrosin njerëzit e afërm që ndërrojnë jetë, duke kaluar mes për mes autostradës, pasi kjo e fundit i ka ndarë në mes fshatrat.

Banorët detyrohen të kalojnë kortezhin mes frikës, se mund të ndodhë ndonjë aksident, teksa ecin në trasenë e rrugës, pasi mungojnë mbi/nënkalimet.

Report Tv ishte në fshatrat Gjegjën, Bardhoc e Morinë, banorët e të cilëve prej kohësh kërkojnë ndërtimin e urave lidhëse mes fshatrave, por deri tani kjo kërkesë e tyre ka hasur në vesh të shurdhër.

Banorët shprehen se çdo ditë, të rritur, fëmijë, gra, të moshuar kalojnë mes për mes autostradës, ndërkohë që shpejtësia e lëvizjes së mjeteve është shumë e lartë, kjo ka bërë që në shumë raste të ketë edhe aksidente. 

Edhe pushteti lokal ka bërë kërkesë për ndërtimin e mbi/nënkalimeve, por rruga e Kombit asnjëherë nuk përfundoi, duke lënë në mëshirë të fatit banorët e fshatrave të Kukësit, të cilët kombi i ndau në mes.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura