Rrugëtimi fotografik, nostalgjia e të pathënat nga jeta e regjisorit Spiro Duni! Artisti në 'Esencë': Teatri është sëmundja që s'dua të shërohem

Këtë herë në “Esencë” rrugëtimi fotografik dhe nostalgjia na sjellin në vëmendje jetën e regjisorit Spiro Duni.

Edhe pse thotë se nuk ka një lidhje të fortë me nostalgjinë e së shkuarës ai na tregon për  marrëdhënien e fortë që ka me të vëllain dhe motrat.

Kështu e nis rrëfimin nga thelbi, nga ajo që në shumë forma ndikon unin tonë të mëvonshëm personal dhe profesional, familja. Ai thotë se ishte këmbëngulja e të atit që ai të merrej me aktrimin.

Ishte krejt e natyrshme dhe një proces që do të ndodhte, i gjithë përqendrimi i tij i mëvonshëm tek teatri. Filmat ishin vetëm shtegu që kishte hapur rrugën, që ai të kishte tempull skenën e teatrit.

Aty ku e nisi me shfaqjen e parë, në teatrin “Skampa” në Elbasan, ku Bashkia e qytetit këtë vit  i dha titullin “Qytetar Nderi”, për kontributin e tij të vyer në skenën e teatrit.

“E konsideroj veten me fat që kam punuar me emrat më të mirë të filmit dhe teatrit shqiptar” thotë ai  teksa mes fotosh kujton shfaqje, takime e  çaste që kanë shënuar jetën e tij.

 “Regjisura është si një dirigjim pa partiturë”- thotë regjisori për të cilin teatri, ashtu sikurse për shumë profesionistë është një sëmundje prej së cilës nuk shërohet asnjë.

Vëmendja e brezit të ri ndaj punës së tij është një vlerësim që i fal kënaqësi, e siç e sheh ai lumturinë e një profesionisti të fushës së tij, e gjitha është skena dhe puna aty.

Një videomesazh nga e bija,  Elina Duni ishte një moment emocionues për regjisorin. Ai tha  se është një baba krenar dhe njëherësh shok dhe një bashkëpunëtor i së bijës në shumë projekte të përbashkëta, ku këngëtarja ka kompozuar dhe kënduar muzikë në shfaqjet e tij.

Regjisori e  ka ndarë jetën mes Shqipërisë Greqisë dhe SHBA-ve dhe sërish zgjodhi vendin e tij  dhe për këtë thotë se nuk pendohet.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët