Rrëshqitje masive dheu e reshje te dendura, dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Brazil

Rrëshqitje masive dheu e reshje te dendura, dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Brazil

Pamjet nga përmbytjet

36 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet e mëdha dhe rrëshqitjet e dheut në Sao Paulo në Brazil.

Pamjet treguan lagjet nën ujë, autostrada të përmbytura dhe mbeturina të mbetura pasi shtëpitë u përmbytën.

Ekipet e shpëtimit kanë luftuar për të arritur të mbijetuarit dhe për të zhbllokuar rrugët.

Më shumë se 600 milimetra shi ranë në disa zona të dielën, dyfishi i sasisë së pritur për muajin shkurt.

“Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit nuk po arrijnë në disa vende. Është situatë kaotike”, tha Felipe Augusto, kryebashkiak i qytetit të goditur rëndë, San Sebastiao.

Sipas zyrtarëve, qindra familje kanë mbetur pa strehë. Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva, tha se do t’i vizitojë zonat e prekura gjatë ditës së sotme.

“Ne do t’i bashkojmë të gjitha nivelet e qeverisjes dhe, me solidaritetin e shoqërisë, do t’i trajtojmë të prekurit, do t’i kërkojmë të zhdukurit, do t’i rregullojmë autostradat, lidhjet e energjisë dhe telekomunikacionet”, shkroi da Silva në Twitter.

Në zonë priten reshje të tjera të dendura shiu, të cilat rrezikojnë t’i përkeqësojnë kushtet për ekipet e emergjencës.

Ngjarjet ekstreme të motit, të tilla si përmbytjet, pritet të bëhen më të zakonshme gjetiu, për shkak të ndikimit të ndryshimeve klimatike.

Vitin e kaluar, shiu i rrëmbyeshëm në qytetin juglindor të Petropolisit në Brazil la më shumë se 230 njerëz të vdekur.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Shisnin kanabis, goditet grupi kriminal në Berat! Arrestohen 4 të rinjtë! U sekuestrohet droga dhe thika

Shisnin kanabis, goditet grupi kriminal në Berat! Arrestohen 4 të rinjtë! U sekuestrohet droga dhe thika