Sulmi në një sallë koncertesh në Moskë, ISIS merr përgjegjësinë! 40 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur! Terroristët në arrati

Terrori ka pushtuar kryeqytetin rus Moskën, pas një sulmi të përgjakshëm terrorist ku numri i viktimave deri tani raportohet në 40 dhe mbi 100 të plagosur. 5 persona të kamufluar me maska lëkure kanë hyrë duke qëlluar drejtpërdrejt njerëzit në një sallë të madhe koncertesh në qytetin Crocus pranë Moskës.

Mediet ndërkombëtare citojnë se një burim sigurie i tha agjencisë ‘Amaq’ se luftëtarët e ISIS kanë marrë përgjegjësinë për sulmin në Moskë. Sipas medias ISIS thotë se sulmuan një tubim të madh të krishterësh në qytetin Crocus, në periferi të kryeqytetit rus Moskë.

Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar Rusinë për rrezikun e sulmeve nga ISIS , Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit. Kështu raporton CNN , duke cituar burime të informuara.

Videot e publikuara nga mediat dhe në rrjete sociale janë të tmerrshme ku të armatosurit pasi qëllojnë në holl hyjnë në sallën e koncerteve dhe sipas mediave ruse terroristët përdorën edhe eksplozivë duke shpërthyer këtë qendrën e koncerteve siç duket në pamje të godinës me flakët gjigande.

Më 7 mars, ambasada amerikane në Moskë paralajmëroi për sulme të mundshme terroriste brenda 48 orëve, veçanërisht në vendet e mbushura me koncerte.

Zjarrfikësit sikurse shihet e kanë të pamundur të vendosin nën kontroll flakët, ndërsa nga godina u evakuuan qindra njerëz ku kapaciteti i saj është 9500 persona dhe në momentin e sulmit sipas autoriteteve ndodheshin 6200 persona.

Nënkryetari I Këshillit të Sigurisë Kombëtare Dimitry Medvedev thotë se vdekjes do t’i përgjigjen me vdekje nëse vërtetohet se terroristët janë nga regjimi i Kievit. 

Drejtoria kryesore e inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës thotë se sulmi terrorist në Moskë është një provokim i qëllimshëm nga regjimi i Putin dhe Ukraina nuk ka asnjë përfshirje.

Nga Shtëpia e Bardhë zëdhënësi i Sigurisë John Kirby thotë se nuk ka asnjë indikacion se Ukraina apo ukrainasit të jenë të përfshirë. Pas paralajmërimit të dhënë në 7 mars, ambasada amerikane në Moskë sërish lëshon një tjetër alarm duke u thënë qytetarëve të shmangin bendet e mbushura me njerëz për 48 orët e ardhshme.  E gjithë bota ka dënuar sulmin në sallën e koncerteve Crocus City Holl në Moskë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:42
CNN: SHBA kishte paralajmëruar Moskën për rrezikun e sulmeve të ISIS-it

1711141682_rusi.jpg

Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar Rusinë për rrezikun e sulmeve nga ISIS , Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit. Këtë e raporton CNN , duke cituar burime të informuara.

Ora 22:38
ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Moskë

1711135756_moske.jpg

Mediet ndërkombëtare citojnë se një burim sigurie i tha agjencisë ‘Amaq’ se luftëtarët e ISIS kanë marrë përgjegjësinë për sulmin në Moskë.

Sipas medias ISIS thotë se sulmuan një tubim të madh të krishterësh në qytetin Krasnogorsk, në periferi të kryeqytetit rus Moskë, duke vrarë dhe plagosur qindra njerëz dhe duke shkaktuar shkatërrime të mëdha në vend përpara se të tërhiqej i sigurt në bazat e tyre.  

 

Ora 22:26
Garda Kombëtare Ruse: Sulmuesit në arrati

1711142929_moske.JPG

Garda Kombëtare Ruse, Rosgvardia, tha se ishte vënë në kërkim të sulmuesve në sallën e koncerteve në Moskë, të cilët më pas arritën të arratiseshin. Kjo është raportuar nga Tass .

Ora 22:09
Sulmi terrorist në Moskë, Franca: Të zbardhen këto akte të neveritshme

1711133237_moske.jpg

"Imazhet që vijnë nga Moska janë të tmerrshme. Mendimet tona janë me viktimat, të plagosurit dhe me popullin rus. Duhen zbardhur gjithë këto akte të neveritshme." Kështu ka bërë të ditur Ministria e Jashtme franceze në një postim në ‘X’ .

Ora 22:01
Media: Mes të plagosurve në sulmin në Moskë kishte edhe fëmijë

1711140069_moske.JPG

Mes të plagosurve ka edhe fëmijë nga të shtënat dhe zjarri që shpërtheu në sallën e koncerteve Crocus City Hall, raporton agjencia shtetërore ruse e lajmeve Ria.

Andrey Vorobyov, guvernatori i rajonit të Moskës, shkroi në llogarinë e tij në Telegram se pesë persona ishin në gjendje të rëndë.

Ora 21:52
BE për Moskën: Dënojmë çdo sulm kundër civilëve

1695312023_peterstanobekosoveserbi.jpg

"BE është e tronditur dhe e tmerruar nga raportet për një sulm terrorist në komunën Crocus në Moskë" dhe "dënon çdo sulm kundër civilëve".

Kështu shkruan në “X” , zëdhënësi për politikën e jashtme të BE-së , Peter Stano.

“Mendimet tona shkojnë për të gjithë qytetarët rusë të prekur,” shton ai.

Ora 21:41
Kiev: Ukraina s’ka asnjë lidhje me sulmin në Moskë

1711140480_crocus.JPG

"Ukraina sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me të shtënat dhe shpërthimet në komunën Crocus në (rajonin e Moskës, Rusi). Nuk ka absolutisht asnjë lidhje." Kështu shkruan këshilltari i presidencës ukrainase, Mikhailo Podolyak, në X. 

'Së pari, Ukraina ka luftuar me ushtrinë ruse për më shumë se dy vjet. Dhe gjithçka në këtë luftë do të vendoset vetëm në fushën e betejës, vetëm nga sasia e armëve dhe vendimet cilësore ushtarake. Sulmet terroriste nuk zgjidhin asnjë problem," shpjegoi ai.

"Së dyti, Ukraina nuk ka përdorur kurrë metoda terroriste. Është gjithmonë e padobishme. Ndryshe, meqë ra fjala, vetë Rusia, e cila ka përdor sulme terroriste në luftën aktuale kundër Ukrainës dhe më herët në historinë e saj sulmoi qytetarët e saj për të iniciuar 'aksione kundër-terrorizmit' të mëvonshëm kundër grupeve etnike protestuese. Dhe së treti, shumë kohë përpara ngjarjeve në Crocus City Hall, ne kishim dëgjuar paralajmërime publike nga ambasadat e huaja të vendosura në Moskë për mundësinë e akteve të tilla të përgjakshme,” shtoi ai.

Ora 21:39
Sulmi terrorist në Moskë, Ambasada Amerikane: Shmangni grumbullimet për 48 orë

Ambasada amerikane në Moskë ka lëshuar një alarm për qytetarët amerikanë, duke u kërkuar atyre që të shmangin vendet e mbushura me njerëz për 48 orët e ardhshme.

Selia diplomatike thotë se "po monitoron raportet e planeve të ekstremistëve për të synuar tubime të mëdha, duke përfshirë koncerte". Këshilla për qytetarët amerikanë është të shmangin vendet e mbushura me njerëz dhe të ndjekin përditësimet në mediat lokale.

Ora 21:23
Njerëzit të mbuluar nga gjaku, pamje brenda sallës së koncerteve në Moskë, pas sulmit terrorist

1711139654_moske.jpg

Pesë burra të armatosur hapën zjarr në sallën e koncerteve në 'Crocus City Hall’ në Moskë, ndërsa 40 persona kanë mbetur të vdekur.

Nga videot e shpërndara në rrjetet sociale, brenda qendrës pas sulmit shihen qytetarë të vrarë të mbuluar me gjak, ndërsa të tjerë vrapojnë për të dalë.

 

Ora 21:21
Medvedev: Do t'i përgjigjemi vdekjes me vdekje, nëse konstatojmë rolin e Kievit

Rusia do t'i përgjigjet "vdekjes me vdekje". "Nëse vërtetohet se pas tij ka terroristë nga regjimi i Kievit, ata të gjithë do të duhet të gjenden dhe të vriten pa mëshirë. Përfshirë udhëheqësit e shtetit që kreu mizori të tilla."

Kështu deklaroi nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë Dmitry Medvedev në një mesazh të publikuar në kanalin e tij Telegram.

Ora 21:15
Media: Paraushtarakët pro-Kiev mohojnë përfshirjen në sulmin Moskë

1711133788_moske.JPG

Një përfaqësues i Trupave Vullnetare Ruse, në mesin e grupeve paraushtarake besnike ndaj Ukrainës, përgjegjës për inkursionet e armatosura në rajonet ruse të Ukrainës, mohoi çdo përfshirje të grupit në të shtënat në sallën e koncerteve në Moskë.

"Natyrisht që ne nuk kemi të bëjmë me këtë," tha një përfaqësues i grupit për Novaya Gazeta Europe .

Ora 21:11
Sulmi terrorist në Moskë, një pjesë e çatisë së bashkisë së qytetit Crocus shembet pas zjarrit

Një pjesë e çatisë së Bashkisë Crocus në Moskë u shemb për shkak të zjarrit që shpërtheu pas sulmit të armatosur të kryer nga një grup burrash të kamufluar.

 

Ora 20:24
Inteligjenca Ukrainase: Sulmi në sallën e koncerteve në Moskë një provokim i qëllimshëm nga Putini

1711135756_moske.jpg

Drejtoria e Inteligjencës Ukrainase thotë se sulmi terrorist në Moskë është "një provokim i qëllimshëm nga Vladimir Putin".

"Ky është një provokim i qëllimshëm nga shërbimet speciale të Putinit, siç kishte paralajmëruar komuniteti ndërkombëtar", tha zëdhënësi i inteligjencës ushtarake ukrainase Andriy Yusov.

 

Ora 19:55
Sulmi në Moskë, reagon Shtëpia e Bardhë: Pamje të tmerrshme! Nuk ka indicie se Kievi është i përfshirë

1711134041_fffff.JPG

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, ka reaguar për sulmin në sallën e koncerteve në Moskë, duke i përshkruar imazhet si "të tmerrshme".

"Mendimet tona janë me viktimat", ka thënë më tej Kirby.

Më tej në reagimin e Shtëpisë së Bardhë thuhet se nuk ka indicie që tregojnë se Kievi është i përfshirë në sulm.

“Aktualisht nuk ka asnjë indicie se Ukraina apo ukrainasit janë të përfshirë në sulm”. 

Ora 19:37
Sulmi terrorist në Moskë: Të paktën 40 të vdekur dhe 100 të plagosur

1711132770_moske.JPG

Të paktën 40 persona u vranë dhe 100 u plagosën, sipas kanalit Baza Telegram të cituar nga Novaja Gazeta, në të shtënat në sallën e koncerteve në Krasnogorsk, afër Moskës. Rreth 200 persona janë ende brenda.

 

 

Ora 19:36
Sulmi terrorist, Moska dërgon ekspertët në sallën e koncertëve në Crocus

1711130886_moske.jpg

Ekipet Speciale Ruse të Reagimit të Shpejtë (SOBR) dhe Njësitë Speciale Lëvizëse të Policisë së Moskës (OMON) u alarmuan dhe u dërguan në Bashkinë Crocus ku ndodhi sulmi i armatosur. Shërbimet operative e raportuan këtë për TASS. Njësitë Sobr dhe Omon nga Moska po shkojnë në vendngjarje”, thanë shërbimet për agjencinë ruse.

Ora 19:23
Pamje të rënda nga momenti i sulmit brenda në sallës së koncerteve në Moskë! Agresorët qëllojnë pa mëshirë ndaj qytetarëve

1711131883_terroristetmoske.jpg

Një sulm terrorist ka ndodhur në Moskë, brenda një salle koncertesh. Siç shihet nga pamjet që janë publikuar në rrjetet sociale, persona të maskuar janë futur brenda sallës dhe kanë hapur zjarr duke vrarë qytetarë pa mëshirë.

Sipas mediave ruse, të paktën 12 persona u vranë dhe 35 u plagosën. Agjencia e lajmeve Tass shkruan se sulmuesit përdorën edhe mitralozë.

 

 

Ora 19:06
VIDEO/ Të shtëna me armë zjarri dhe shpërthime në një sallë koncertesh pranë Moskës

 

Tre burra të kamufluar hapën zjarr në sallën e qytetit Crocus pranë Moskës dhe pati gjithashtu një shpërthim. Sipas mediave ruse, të paktën 12 persona u vranë dhe 35 u plagosën. Agjencia e lajmeve Tass shkruan se sulmuesit përdorën mitralozë.

Ria Novosti thotë se personat e armatosur gjithashtu "hodhën një granatë ose bombë, duke ndezur një zjarr" që është ende i ndezur. Në momentin e sulmit, qindra njerëz ishin të pranishëm në sallën e koncerteve, shumë u evakuuan.

Ora 09:15
Sulmet e raketave ruse ndaj termocentralit në Zaporzhzhia, Zelensky bën thirrje për ndihma nga aleatët: Vonesat kanë kosto

 

Përmes një postimi në X, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar ndaj sulmeve me ruse me raket në termocentralin e Zaporzhzhias, më i madhi në Europë. Zelensky shprehet se bota tashmë e sheh qartë objektivin e agresorit. 

'Këtë natë, Rusia lëshoi ​​mbi 60 drone "Shahed" dhe afro 90 raketa të llojeve të ndryshme në Ukrainë. Bota i sheh objektivat e terroristëve rusë qartazi: termocentralet dhe linjat e furnizimit me energji, një digë hidroelektrike, ndërtesa të zakonshme banimi, madje edhe një trolejbus. Rusia është në luftë me jetën e përditshme të njerëzve. Ngushëllimet e mia për të dashurit e të vrarëve nga ky terror. Në të gjitha qytetet e prekura nga sulmi, shërbimet e nevojshme tashmë janë vendosur.'

Ai shton se ndihma do të vijë për të gjithë të prekurit e sulmeve. 

'Shpëtimtarët, inxhinierët e energjisë, autoritetet rajonale dhe lokale, policia dhe shërbimet komunale po ndihmojnë njerëzit. Askush nuk do të mbetet pa ndihmë. Energjia elektrike po rikthehet. Rimëkëmbja në Kharkiv dhe rajonin e tij, Zaporizhzhia, Sumy, Poltava, Dnipro, Odesa, Khmelnytskyi dhe rajoni i saj, Vinnytsia dhe Ivano-Frankivsk ka filluar që nga mbrëmja e kaluar.'

Nga ana tjetër, ai bën thirrje partnerëve për ndihmë të menjëhershme. 

'Raketat ruse nuk kanë vonesa, ndryshe nga paketat e ndihmës për Ukrainën. Dronët “Shahed” nuk kanë pavendosmëri, ndryshe nga disa politikanë. Është kritike për të kuptuar koston e vonesave dhe vendimeve të shtyra. Sistemet Patriot duhet të mbrojnë Kharkivin dhe Zaporizhzhia-n; mbrojtja ajrore kërkohet për të mbrojtur njerëzit, infrastrukturën, shtëpitë dhe digat. Partnerët tanë e dinë saktësisht se çfarë nevojitet. Ata mund të na mbështesin patjetër. Këto janë vendime të nevojshme. Jeta duhet të mbrohet nga këta të egër nga Moska.'

G.K/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta