Rusia lëshon urdhërarrest për Yulia Navalnaya, akuzohet si pjesëmarrëse në organizatë terroriste

Rusia lëshon urdhërarrest për Yulia Navalnaya, akuzohet si pjesëmarrëse në organizatë terroriste

Yulia Navalnaya

Rusia ka lëshuar urdhërarrest për Yulia Navalnayan, bashkëshorten e ish liderit të opozitës ruse, Alexey Navalny, i cili vdiq në një burg rus në Arktik shkurtin e këtij viti. Drejtësia ruse akuzon Navalnayan, e cila ndodhet jashtë Rusisë prej kohësh, për pjesëmarrje në një “organizatë terroriste”.

Në urdhër-arrestin e lëshuar nga gjykata thuhet nëse arrestohet ajo do të mbahet paraprakisht në paraburgim për 2 muaj. Navalnaya reagoi pas lajmit për urdhër-arrestin duke thënë se “Vladimir Putin është vrasës dhe kriminel lufte. Ai e ka vendin në burg”.

Kujtojmë se organizatat e Navalnyt janë të jashtëligjshme në Rusi dhe janë të shpallura “ekstremiste”. Navalnaya, ekonomiste, kishte qëndruar pranë bashkëshortit të saj i cili organizoi protesta masive në Rusi, kishte qenë bashkë me të edhe kur ai u largua nga Rusia për t’u trajtuar nga një helmim më 2021, duke e ditur se me t’u kthyer ai do të arrestohej.

Pas vdekjes së tij, Navalnaya është zotuar se do të vazhdojë punën e bashkëshortit të saj nga jashtë vendit.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Nuk jeni shumë të fokusuar te dashuria... horoskopi për sot

Nuk jeni shumë të fokusuar te dashuria... horoskopi për sot