Rusia zhvillon stërvitjen e parë ushtarake me Kinën që nga pushtimi i Ukrainës

Rusia zhvillon stërvitjen e parë ushtarake me Kinën që nga pushtimi i Ukrainës

Rusia dhe Kina kanë mbajtur së bashku stërvitjen e tyre të parë ushtarake që nga pushtimi i Ukrainës.

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë konfirmuar që atëherë se dy avionë ushtarakë kinezë dhe katër avionë luftarakë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Stërvitja e përbashkët ushtarake duket të jetë një shenjë e lidhjeve të forta të mbajtura midis Kinës dhe Rusisë në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

Më herët kemi raportuar për komentet e bëra nga ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov i cili tha se Moska do të fokusohet në zhvillimin e lidhjeve me Kinën.

Lavrov tha se qëllimi i Kremlinit ishte të zhvillonte më tej lidhjet me Kinën tani që Perëndimi kishte marrë një "pozicion diktatori" në mes të luftës në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës