'S'më zë gjumi nga qejfi për Teatrin e ri, ja ç'më tha Kadare'/ Rama i përgjigjet Metës me Artan Imamin

TIRANE-Kryeministri Edi Rama vijon që të sjellë në faqen e tij në Facebook qëndrimet e aktorëve të njohur për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar mbi rrënojat e të vjetrit. Paraditen e sotme Rama ka zgjedhur qëndrimin e aktorit dhe regjisorit të njohur Artan Imami, i cili citon edhe qëndrimin e Kadaresë.

"Artan Imami është një tjetër protagonist tanimë i hershëm i skenës së Teatrit Kombëtar, i cili është ngjitur në atë skenë qysh “kalama”, si një ndër talentet më të spikatura të gjeneratës së re të viteve ‘80 dhe sot ai ka një opinion të qartë në debatin për të ardhmen e godinës së Teatrit Kombëtar.

ARTAN IMAMI: Shpreh dakordësinë dhe nevojën emergjente për një godinë të re të Teatrit Kombëtar. Një godinë e cila t’u shërbejë artistëve dhe mbi të gjitha publikut, i cili edhe pse në kushte tërësisht të papërshtatshme, për asnjë moment nuk e ka braktisur skenën e teatrit. Teatri Kombëtar duhet të shfrytëzohet vetëm dhe vetëm për godinën e re të Teatrit Kombëtar, duke mos cenuar tjetërsimin e asnjë pjese të kësaj prone.

Mua nuk më zë gjumi nga qejfi se do të bëhet një teatër i ri modern, në vend të këtyre pamjeve të tmerrshme që shohim me gjendjen aktuale. Më vjen ndër mend një takim i vitit ‘87 apo ‘88 me Ismail Kadarenë dhe ndërkohë që po bisedonim, dikush e pyeti se si duket niveli i teatrit. Ai ia kishte ngulur sytë në një qoshe të tavanit, ku po binte suvaja dhe thotë: Po ja, ashtu si kjo godinë" mbyllet postimi i Ramës.

Postimi i Ramës ka qenë edhe një përgjigje për Presidentin, që sot ka reaguar sërish duke dalë në krah të aktorëve ashtu si opozita (lexo këtu).

  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe vaksinimi, a duhet të hiqet ora policore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Operacion anti-drogë në Durrës, 2 persona të shoqëruar