Saimir Tahiri, ministri i dytë që dënohet me burg në historinë e Shqipërisë

Saimir Tahiri, ministri i dytë që dënohet me burg në historinë e Shqipërisë

1643991697_Sequence03.00214411.Still014.jpg

Saimir Tahiri është i dyti person që ka mbajtur më parë detyrën e ministrit që dënohet nga një vendim i formës së prere të një gjykate, që pas rënies së diktaturës në Shqipëri, por jo me burg. GJKKO e dënoi ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri për shpërdorim detyre. Vendimi është 5 vite burg, por me gjykim të shkurtuar ulet në 3.4 vite burgim. I pari ish-ministër që u dënua ishte Spiro Ksera. Ish-ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale në qeverinë 'Berisha 2' u arrestua në 30 janar të 2016 dhe në 15 shtator po të atij viti u dënua me 1.8 vite burg pasi u akuzua se vodhi fondet, rreth 30 milionë lekë për aktivitete sociale për fëmijët në nevojë, romët dhe moshën e tretë, që nuk u realizuan kurrë.


Lajmi kryesor:

Në qeli Saimir Tahiri, Apeli i GJKKO dënon ish-ministrin e Brendshëm me 5 vite burg! Do të vuajë 3 vite e 4 muaj prej gjykimit të shkurtuar, shoqërohet për te '313-a'! Të gjitha argumentet e Gjykatës


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Racizmi serb kundër shqiptarëve dhe Egnatias, zyrtari rrogozhinas 'gozhdon' trajnerin e Borac: Erdhët na fyet në tribunë, mbyllët kondicionerin në dhomat e zhveshjes

VIDEO/ Racizmi serb kundër shqiptarëve dhe Egnatias, zyrtari rrogozhinas 'gozhdon' trajnerin e Borac: Erdhët na fyet në tribunë, mbyllët kondicionerin në dhomat e zhveshjes