Sali Berisha tre FAKE NEWS vetëm në pak orë...Nga ngrënia e veshit, tek pushuesi i vdekur dhe 112-a jashtë shërbimit!

Sali Berisha tre FAKE NEWS vetëm në pak orë...Nga ngrënia e veshit, tek pushuesi i vdekur dhe 112-a jashtë shërbimit!

TIRANE - Vetëm në pak orë, ish-kryeministri Sali Berisha ka shpërndarë tre Fake News (lajme të rreme) në profilin e tij në Facebook, ku shpesh hedh akuza të rënda duke u bazuar në denoncime qytetarësh, të cilat i publikon duke ruajtur aninomatin. Por këtë radhë, lajmet e rrema të cilat ish-kryeministri i shpërndan si fakte, kanë shkuar shumë larg: Një vesh i prerë nga një pronar lokali në Sarandë, një pushues i vdekur që në fakt shpëtoi mrekullisht nga një vrojtues bregdetar, dhe së fundi, informacioni se numri i emergjencave 112 është jashtë përdorimit.

Shqiptarja.com i verifikoi të treja rastet.

Fillimisht, ish-deputeti demokrat postoi  denoncimin e një qytetari ku thuhej se një pushuesi i është prerë veshi në Sarandë, nga pronari i lokalit, duke akuzuar se ngjarja është mbajtur e fshehur nga policia. Por nuk kaloi shumë dhe pronari i lokalit, Spiro Iljadhi përgënjeshtroi denoncimin e ish-Kryeministrit duke i shkruar koment në rrjetin social. Iljadhi i kërkon Berishës të verifikojë denoncimin pasi një lajm i tillë është përhapur nga pronarët e lokaleve të tjera në qytetin bregdetar për shkak të konkurrencës.

Vetëm pak orë pas këtij lajmi ai ka postuar një tjetër lajm ku thuhej se një i ri ishte mbytur në plazhin e Velipojës, me akuzën se është vonuar ambulanca.

Por e vërteta është krejt ndryshe pas i riu rezulton të ketë marrë ndihmën e nevojshme falë ndërhyrjes së vrojtuesi bregdetare Rodens Llesha dhe është jashtë rrezikut për jetën.

Këtë fakt e kanë pohuar dhe familjarët e tij si dhe të afër të cilët kanë vërshuar me komente negative në drejtim të ish-kryeministrit, i cili është detyruar të fshijë postimin, por Shqiptarja.com ka mundur ta ruajë atë.

Blofi i fundit ka të bëjë me një denoncim se numri i emergjencave në Policinë e Shtetit, 112, nuk punon.

Lidhur me këtë lajm Shqiptarja.com kontaktoi me shërbimet e emergjencave të cilët shpjeguan se i vetmi moment kur numri është jashtë shërbimit është vetëm në rastet kur të gjithë operatorët janë të zënë teksa u shprehën se brenda 20 orëve në numrin 112 janë referuar 2015 raste vetëm në Tiranë.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ben Tironci: 21/08/2019 16:36

  Ky qekacsr i teri por car me xhunga

  Përgjigju
 • Tyt topi kinez rexhep leka [ kepi ]: 20/08/2019 22:46

  Ky plak maskara po paguan dëmet kolosale që i ka bër SHQIPRIS. Gjaku i mijra njerzve berisha i ka mar mënd para se ta mari atë vet . Fund më të fëlliqur ky sdo gjente.

  Përgjigju
 • Cubi: 20/08/2019 22:42

  Kete e ka kap skleroza ne menyre te pa kthyeshme. Sa gjynah i shkreti.

  Përgjigju
 • Populli: 20/08/2019 22:16

  Genjeshtar,maskara kriminel,spiun, karrjerist,servil o plak shpifes i rrjerdhur, je per psikiatri o matuf,ti kaq negativ je, deri kur te dali shpirti ti dote genjesh,do te shpifesh se ky eshte profesioni yt o i mjere.

  Përgjigju
 • peoples: 20/08/2019 21:55

  Mereni e lidheni kete plak te cmendur se po ngaterron dynjane

  Përgjigju
 • Hinglateri: 20/08/2019 21:48

  Berishen vetem qente e rruges e pshurrin tani.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Elvisi i rrëfen historinë e dhimbshme Oltës: Kam humbur babanë në det e la zemra, në gusht bën 8 vjet

Elvisi i rrëfen historinë e dhimbshme Oltës: Kam humbur babanë në det e la zemra, në gusht bën 8 vjet