Sallabanda: Në emër të shoqatës së mjekëve shqiptarë në Europë letër BE dhe Sorecës, gabim që s’po i jep Shqipërisë vaksina anti-COVD

Profesor Kita Sallabanda ka bërë me dije se në emër të Shoqartës së mjekëve shqiptar në Europë do i dërgojnë një letër BE dhe ambasadorit Luigi Soreca, për t’i kërkuar që të shpërndajnë vaksina anti-COVID në Shqipëri. Ai kritikoi BE-në për mënyrën se si janë sjellë me vendet e Ballkanit Perëndimor.

“BE po tregohet egoist dhe po bën një gabim teknik se nëse ka një vatër në SHqipëri do të përhapet, ne po përgatisim një letër që do e dërgojmë në zyrat e BE dhe ambasadorit të BE në Shqipëri, Luigi Soreca. Spanja ia dhuroi Andorës, se e dinin që nëse në Andora do kishte një vatër infeksioni do vinte te ato, duhet të japë doza për të gjithë Ballkanin Perëndimor, nuk po vepron mirë se kanë qenë vetë ata, Merkel bëri një deklaratë që duhet t’i japim të gjitha vendeve se do të kemi ndryshe shumë probleme. Po ia bëjmë kërkesën si qytetarë shqiptar se ambasadori i BE merr rrogën nga taksat e shqiptarëve”, tha Sallabanda në Report Tv.


Lajmi kryesor:

COVID-i në Shqipëri/ Roshi: S’ka më zona të gjelbra! Ulqinaku: Numri i testeve varet nga telefonatat në 127, gjysma e tamponëve në 24 orë vijnë nga privati


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?×

Lajmi i fundit

John

Meta takim në Durrës: Kush prek votën dhe provokon sovranin do marrë përgjigjen e merituar, merrni në dorë fatin tuaj