Samiti i NATO-s, Erdogan takon nesër Mitsotakis, kyeministri grek ‘çon’ në Uashington përplasjet me Maqedoninë e Veriut

Samiti i NATO-s, Erdogan takon nesër Mitsotakis, kyeministri grek ‘çon’ në Uashington përplasjet me Maqedoninë e Veriut

Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të takohet me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të mërkurën e 10 korrikut, në Uashington në margjinat e Samitit të NATO-s.

Sipas informacioneve takimi në Uashington,do të jetë i shkurtër pasi nuk ishte në agjendë dhe si Kyriakos Mitsotakis ashtu edhe Rexhep Tajip Erdogan kanë orare të ngjeshura, shkruan prothotema.gr.

Në qendër të takimit do të jetë kryesisht pasqyra e asaj që ka ndodhur së fundmi në marrëdhëniet greko-turke.

Nga Uashingtoni në Nju Jork

Sa i përket udhëtimit të Mitsotakis, pritet të ngrejë në nivelin më të lartë çështjen e shkeljes së Marrëveshjes së Prespës nga lidershipi i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai do të flas rreth deklaratave të politikanëve nga shteti fqinj që janë kundër Marrëveshjes së Prespës dhe do të theksojë se nuk respektohet çështja e emrit.

Mbrëmjen e së mërkurës, Mitsotakis do të jetë në Shtëpinë e Bardhë në darkën e organizuar nga presidenti amerikan Joe Biden për nder të liderëve. Në axhendën e Samitit do të jetë forcimi i aftësive mbrojtëse të Aleancës dhe kontributi më i madh i vendeve anëtare evropiane të NATO-s dhe Kanadasë.

Mitsotakis gjithashtu ka paraqitur së bashku me homologun e tij polak një propozim për një mburojë evropiane të mbrojtjes ajrore që do të financohet me fonde evropiane dhe do të funksionojë krahas NATO-s.

Në Uashington, kryeministri grek do të zhvillojë edhe takime me anëtarë të Kongresit dhe nesër në Forumin Publik të NATO-s do të bisedojë me ish-zëvendës këshilltaren e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Nadia Schadloë.

Pas përfundimit të punimeve të Samitit të NATO-s, Mitsotakis do të shkojë në Nju Jork, ndërsa të premten e 12 korrikut do të ketë një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 10/07/2024 02:01

  Keta /bejleret/ ballkanas duhen kapur prej veshi here pas here per keto vanitete idioteske qe pretendojne,thjesht per t'i bere esell! Bota po digjet nga zjarret e luftes,kurse keta ne nje vrime i bien fyellit! Jane komplet jashte realitetit.

  Përgjigju
 • drago: 09/07/2024 16:20

  Ndërimi i emrit të Maqedonisë sepse nuk i pëlqen Greqisë është një turp dhe skandal prandaj maqedonasit duhe ta çbëjnë përsëri dhe të quhet MAQEDONI.....grekët e ndyrë racistë janë të vetmit për të ndërtuar emra....Greqia është shteti më i dobët në BE prandaj këta të fundit nuk duhet ta përkrahin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë