z

Sarajeva mbytet nga një 'kapuç' i stërmadh smogu, 11 herë mbi normat e lejuara (FOTO)

Sarajeva 'mbytet' nga smogu

Sarajeva këto ditë shfaqet e mbytur nga një kapuç smogu, më keq se zakonisht.

Niveli i ndotjes kapëxen me rreth 11 herë pragun maksimal të lejuar.

Lugina është një dhomë gazi dhe alarmi është i madh.

Autoritetet lokale kanë urdhëruar transport publik falas për të inkurajuar përdorimin e tyre por është e qartë se, në një vend ku shumë njerëz ende përdorin dru dhe qymyr për tu ngrohur, vetëm një ndryshim i kushteve të motit, me shi dhe erë të mundshme, mund të pastrojë deri diku ajrin e ndotur.

Për t'i bërë gjërat më keq, situata e motit po e përkeqëson gjendjen toksike të atmosferës.

Tashmë në vjeshtë disa kryeqytete ballkanike renditen të top listën e më të ndoturve në renditjen globale, me Sarajevën në vendin e gjashtë dhe Prishtina e Shkupi përkatësisht në vendin e njëmbëdhjetë dhe dymbëdhjetë.

Kryeqyteti serb, Beograd renditet i dyti, pas vendit të parë që i takon New Delhit.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Javë e përgjakshme, a duhet të ketë një ligj më të ashpër për vrasjet?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Goditi për vdekje me thikë 33-vjeçarin Idajet Dulla, arrestohet Astrit Kotaj