S'deklaroi pasurinë dhe as pastërtinë e figurës, KPK shkarkon Shpresa Beçaj (VIDEO)

Gjyqtarja e Apelit, Shpresa Beçaj është shkarkuar nga detyra. Vendimi është marrë ditën e sotme nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ndërsa vetë Beçaj nuk ishte e pranishme në seancë. 

Pas 33 vitesh karrierë në sistemin e drejtësisë, vjen ky vendim  ku sipas KPK u nxor në pah se Becaj kishte shkelur ligjin duke mos plotësuar deklaratat për efekt vettingu edhe pse gëzonte statusin e magjistrales.

Por Becaj tha se pengesë ishte bërë ish Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili i mohonte asaj emërimin prej pesë vitesh, deri sa gjykata detyroi KLGJ ta emërojë gjyqtare Apeli në Tiranë.

Në maj 2018 ajo u emërua gjyqtare në apel, duke qëndruar në këtë post për afro 2 vite duke u shkarkua këtë të premte nga KPK.

Shkarkimi i Becaj vjen pak ditë pasi një tjetër gjyqtare si Fatmira Hajdari e cila po ashtu vinte nga Apeli Tiranës u shkarkua.

Vetë Becaj ditën e seancës u shpreh e revoltuar se si KPK bënte përgjegjëse atë për deklaratat dhe jo institucionet, pasi ajo i kishte dërguar dhe nuk ja pranonin me argumentin se punonte si avokate dhe nuk ishte gjyqtare në detyrë.

Seanca e sotme ku mungonte SHpresa Beçaj që u përfaqësua nga avokati i saj Julian Mërtiri

m.x./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

 • mali: 04/07/2020 00:08

  SI mund te behen gjyqtare keta fytyre--qener,,,,ptu,ptu,ptu,,,rrace e poshter....

  Përgjigju
 • vera: 03/07/2020 17:07

  KOT LODHENI TE hetoni keta plehra,,,,te gjithe jane te korruptuar dhe kane bere para duke dhene vendime te padrejta,,,ketyre duhet tu sekuestrohet pasuri ne banka ,,makinat,,shtepite dhe te futen ne burg...e njejta te behet per politikanet...

  Përgjigju
 • ymeri: 03/07/2020 17:04

  NJE PLEHRE ME PAK NE DREJTESI,,KJO ESHTE E GRUPIT TE GJIN GJONIT,,,KJO ISHTE AJO QE E SHPALLI TE PAFAJSHEM ILIR METEN PER VJEDHJEN ME BLLOK....

  Përgjigju
 • Avokat: 03/07/2020 10:46

  Kete lavire krye hadute nuk duhet ta lene te punoje avokate, eshte e pa afte dhe mashtruese , kjo duhet hetuar fhe te sekuesyrohet pasuria e fdhehur.... bravo KPK

  Përgjigju
 • Juristi F.Kapllani: 03/07/2020 10:42

  Iku nje krye pleher, krye hajdute , e pa afte, dhe super e pa moralshme.., Me marifete si gjithmone, por kesaj radhe nuk i eci. Bravo KPK. Vazhdoni i hiqni keta gjakpiresa, por SPAK duhet ti hetoje krimet e tyre dhe tu sekuedtroje pasurit e fshehura.

  Përgjigju
  • çimi: 03/07/2020 15:25

   Po Flamur bashke me ty, edhe ti pas saj e ke rradhen

 • LORA: 03/07/2020 10:24

  Lajm i mire.

  Përgjigju
 • Tobestrafkulla: 03/07/2020 10:24

  Gjynaf qe e shkarkuan se ishte gjyqtare paster, shoqja Ilir Metes.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit