Sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s në Shqipëri: Jam i impresionuar, erë e re modernizimi

Sot në Tiranë për të inspektuar investimet e reja në futboll ishte sekretari i përgjithshëm i UEFA-s Theodore Theodoridis, i cili së bashku me presidentin e FSHF-së Armando Duka fillimisht panë nga afër ecurinë e punimeve në ‘Shtëpinë e Futbollit’ ku janë zyrat e reja të federatës dhe më pas u zhvendosën në stadiumin “Arena Kombëtare”.

Në një prononcim për mediat sekretari i përgjithshëm i UEFA-s u shpreh:

Jam këtu për të parë progresin e stadium “Arena Kombëtare” dhe të zyrave të reja të federatës shqiptare të futbollit. Jam i impresionuar pasi Shqipëria ka hyrë në një kapitull të ri modernizimi. Kam qenë këtu edhe herë të tjera, kam qenë edhe në Qemal Stafa, por e them me plotë gojë që nuk ka të krahasuar.

Sekretari i përgjithshëm i UEFA-s Theodore Theodoridis

I pyetur se kur mund të organizohet Superkupa e Europës në “Arenën Kombëtare” sekretari i përgjithës i UEFA-s u përgjigj:

Nuk e di, kur stadium të jetë gati atëherë do të shohim, por nuk keni pse kufizoheni vetëm te Superkupa e Europës, pasi në 2021 do të jetë një kompeticion i ri për klube, kemi kupa te tjera gjithashtu të cilat mund të organizohen në Shqipëri. E rëndësishme është se tani ju keni nje stadium modern, por pas nuk mbeten as ‘Elbasan Arena’ apo ‘Loro Boriçi.

Sekretari i përgjithshëm i UEFA-s Theodore Theodoridis

 

Ndërkohë presidenti i FSHF-së Armando Duka pasi vlerësoi UEFA-n për bashkpunimin u shpreh:

Ne kemi filluar një projekt të ri, projektin e stadiumit të Kukësit, një stadium me 6000 spektatorë. Për vitet e ardhshme, kemi disa projekt-ide. Do bëjmë një lloj studimi dhe do shohim.

Sekretari i përgjithshëm i UEFA-s Theodore Theodoridis

 

 

Në stadiumin “Arena Kombëtare” që pritet të përfundojë në muajin qershor është vendosur edhe fasada e cilësuar si trashëgimi kulturore për të cilën ka patur jo pak debat.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Ministrja: Mjetet të ecin me kujdes