Selimi: Nuk hoqëm taksën, vendosëm reciprocitetin për të ndalur fushatën e Serbisë për mosnjohjen e Kosovës

1581365030_SELIMIREXHEP.jpg

Në lidhje me heqjen e taksës 100 % për produktet serbe dhe vendosjen e reciprociteti, Selimi tha se taksa nuk është hequr por është zëvendësuar me parimin 'atë që më njeh ti do të njoh dhe unë'. Selimi tha se qëllimi i reciprociteti nuk është heqja e taksës, por ndalimi i fushatës së Serbisë për pengimin e Kosovës të njihet dhe integrohet në organizatat ndërkombëtare.

'Ne nuk do ta heqim taksën por do ta zëvendësojmë më marrëdhënie reciprociteti dhe kjo kërkon një proces, pasi edhe nga ana e Serbisë do të ketë veprime. Aleatët tanë strategjik kanë dy kërkesa nga Kosova që të hiqet taksa dhe nga Serbia që të ndalet veprimtaria e mosnjohjes së Kosovës. Serbia nuk duhet ta ndalë në heshtje këtë fushatë por duhet ta deklarojë', tha Selimi.


Lajmi kryesor:

Mini-shengeni, Rexhep Selimi: Paradoksale për Kosovën. Takimi Rama-Kurti, produktiv për shqiptarët


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë