Serbia bëhet vendi i parë evropian që përdor vaksinën kineze COVID-19

Serbia bëhet vendi i parë evropian që përdor vaksinën kineze COVID-19

Serbia bëhet vendi i parë në Europë që përdor vaksinën kineze kundër COVID-19. Javën e kaluar Serbia mori 1 milionë doza të vaksinës kineze Sinopharm COVID-19.

Vaksinimi me vaksinën kineze ka nisur tek ushtarët serbë, të cilët janë vënë në resht për të marrë injeksionin e prodhuar në Kinë. Ministri i Mbrojtjes Nebojsa Stefanoviç tha se mbi 700 pjesëtarë të ushtrisë, përfshirë edhe veten e tij ishin vaksinuar me vaksinën kineze.

 Më shumë se 20,000 serbë janë vaksinuar deri më tani që kur filloi vaksinimi masiv në fund të dhjetorit. Beogradi mban lidhje të ngushta me Pekinin dhe kompanitë kineze kanë investuar miliarda euro në Serbi, kryesisht në projekte të infrastrukturës dhe energjisë.

Gjatë fundjavës, Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se Serbia pret të marrë edhe 250,000 doza të tjera të vaksinës Sputnik dhe 20,000 doza të vaksinave Pfizer në ditët në vijim. Në rajonin e Ballkanit Perëndimor, vaksinimi ka filluar vetëm në Serbi dhe Shqipëri, ndërsa Bosnja, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut nuk kanë marrë ende furnizime të ndonjë vaksine.

Kina miratoi goditjen e zhvilluar nga BIBP të Sinopharm në fund të dhjetorit, vaksina e saj e parë COVID-19 për përdorim të gjerë publik. Asnjë e dhënë e hollësishme e efikasitetit nuk është publikuar, por BIBP ka thënë se vaksina është 79.34% efektive bazuar në të dhënat e ndërmjetme.

Që nga fillimi i pandemisë në Serbi, kanë humbur jetën 3 771 njerëz nga COVID-19 dhe janë infektuar 347 111.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin