Shalsi dhe Mediu sherr 
në Kuvend për Gërdecin dhe pronat

Shalsi dhe Mediu sherr <br />në Kuvend për Gërdecin dhe pronat
TIRANE- Tragjedia e Gerdecit është rikthyer në qendër të një debati mes ministrit aktual të mjedisit Fatmri Mediu dhe deputetit të PS, Eduard Shalsi, edhe pse përplasja mes tyre nisi për pr/ligjin për “Për kthimin dhe kompensimin e pronës” të ndryshuar”. Sa herë vijnë zgjedhjet ju bëni ligje sa për tu hedhur hi syve qytetarëve. Ka prapaskena personale në hartimin e këtij projektligji, i cili nuk u shërben qytetarëv. Ne nuk mund të bëhemi palë e një ligji farse.- theksoi Shalsi duke kundërshtuar ndryshimet në këtë ligj. 

Ndërkaq ministri Mediu u përgjigj duke theksuar se socialsitët kanë injoruar pronarët edhe kur keni qeverisur. Perplasja mes tyer vijoi edhe pse kryetarja e kuvendit fillimisht nuk pranoi të kishte një tjetër replikë të deputetit Shalsi. Ky i fundit iu drejtua ministrit Mediu në lidhje me tragjedinë e Gërdecit me fjalët : Duhet të ishit kokëulur për 26 jetët që humbën në Gërdec. 

Ndërsa Mediu u përgjigj: E kam sqaruar pozicionin tim në lidhje me këtë tragjedi, për të cilën kam një peng të madh moral për faktin se kam qënë ministër i mbrojtjes në kohën kur ndodhi tragjedia.
Në debat është përfshirë edhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli,e cila theksoi se 'Ju na sollet avokatin e ministrit Mediu në cështjen 'Gërdeci' për ta votuar si anëtar të KLD. Ju duhet të kërkoni falje apo jeni në krizë morale." 
(jd/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Ja kush janë pronarët e faqeve ‘Jeta Osh Qef’ dhe Lolitës, që gjobisin bizneset

FOTOT/ Ja kush janë pronarët e faqeve ‘Jeta Osh Qef’ dhe Lolitës, që gjobisin bizneset