Escobar i prerë: Asnjë person ‘non grata’ s’mund të jetë fytyra e PD apo e ndonjë partie tjetër! Mesazh për Metën dhe LSI në të ardhmen?

Ndërsa Berisha vijon luftën e tij për të marrë drejtimin e PD, si dhe synon të futet në zgjedhjet e 6 marsit SHBA i dërguari special i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Grabriel Eskobar thekson se një person i shpallur non grata për korrupsion nuk mund të jetë fytyra e PD.

Madje Eskobar shkon më tej duke thënë se asnjë person non grata nuk mund të drejtojë asnjë parti tjetër. Të jetë ky një mesazh për Ilir Metën i cili ka deklaruar se do të rimarrë drejtimin e LSI-së, pasi t'i mbarojë mandati i Presidentit (nëse nuk shkarkohet deri atëherë)? Kohët e fundit presidenti Ilir Meta është përfshirë në sulme të ashpra kundër SHBA.

"Presidenti Biden e ka bërë të qartë. Sekretari Blinken e ka bërë të qartë. Shtetet e Bashkuara do t’ju kërkojnë llogari të gjithë atyre njerëzve për angazhim në vepra të mëdha të korrupsionit ose në përpjekje për minimin e demokracisë anembanë botës dhe në mënyrë specifike në Ballkanin Perëndimor. Nuk është normale dhe nuk është e pranueshme që një person, i sanksionuar për vepra të mëdha të korrupsionit të jetë fytyra e ndonjë partie. Dhe në këtë aspekt, e kemi bërë të qartë që nëse Partia Demokratike ose ndonjë parti tjetër udhëhiqet apo përfaqësohet nga ndonjë person, i sanksionuar nga Sekretari i Shtetit për vepra të mëdha të korrupsionit, atëherë nuk mund të pritni marrëdhënie normale", ka thënë ai në një intervistë për reporteri.net.

SHBA është treguar e qartë me qëndrimin kundër Sali Berishës, të shpallur 'non grata' për minim të demokracisë dhe korrupsion. Më herët ka qenë po Escobar i cili ka theksuar se do të ketë pasoja nëse PD zgjedh në krye dikë që është i shpallur 'non grata' nga SHBA.

Situata në PD është në kulmin e tensionimeve, teksa demokratët duket se po shkojnë drejt një përçarje të parikuperueshme. Duke pretenduar të dy drejtimin e PD, Lulzim Basha dhe Sali Berisha kanë deklaruar se do të marrin pjesë në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Basha është regjistruar në zgjedhje, ku i dorëzoi KQZ edhe vërtetimin e Gjykatës që tregonte se ishte ai kryetari i PD. Mbështetësit e Berishës nga ana tjetër do të votojnë të dielën kandidatët potencialë dhe më i votuari prej tyre do të zgjidhet kandidati zyrtar i Komisionit Të rithemelimit. Këta të fundit shpresojnë që PD zyrtare të pranojë verdiktin e anëtarësisë për emrin që do të përballet me socialistët.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tosi: 28/01/2022 13:58

  Ndryshon puna. Ne fillim thane se eshte nje iniciative qe ska lidhje me "ndikim" ne punet e brendshme te te tjereve. Por thjesht lufte ndaj korrupsionit "kudo" ne bote. Vertet, me logjike dhe sipas ligjit amerikan masat e Sekretarit te Shtetit kane fuqi vetem ne SHBA. Tani zoteria thote qe nese nje non-grata behet "fytyre" e nje partie mos prisni marredhenie "normale". Cfare te jete kjo valle? Si mund te shfaqet "anormaliteti" nese nje subjekt politik i nje vendi te ndryshem nga SHBA zgjedh fytyren e vet??? Qe Trump ishte nje idiot kjo sdo mend. Vras mendjen ishte Trump qe i dha shtyse projekteve te cuditshme te DASH apo kjo e fundit qe induktoi idiotei shtese?

  Përgjigju
 • Loran shehu: 28/01/2022 12:01

  Na plasi K...ca thot ky

  Përgjigju
 • Delinquenti: 28/01/2022 09:51

  Po ju mire e keni o zotri por ne kemi akoma njerez qe i shkojne mrapa plakut Mere.JU ME TE DREJTE PO NA THONI QE HAPINI SYTE ORE NJEREZ SE KY DHE DISA TE TJERE DO TE VIJN MAS KETIJ KANE MOR FUN DHE NUK DISKUTOHET POR TE SHKRETEN JU I BOTE 99 PO BOJENI EDHE 1 QE TE BOHEN 100 DHE TE BIJME REHAT NE TE TJERET ,SE ATO AS 1 NUK JANE NE GJENDJE TE BEJNE E DUNE GATI. MJAFTON NJE FLETE LETRE ME KATER RRESHTA TE SHKRUJTME SHQIP DHE QARTE QE MUND TA QUJME FLETARRESTI OSE QUJENI JU SI TE DONI ZOTI ESCOBAR SE E BONI DO TE JEMI EDHE ME SHUME MIRNJOHES.

  Përgjigju
 • Iris: 28/01/2022 03:20

  Mesazhi eshte i qarte.Nenteksi eshte ky, qe Berisha nuk mund te kthehet me ne krye te PD,por as ne krye te nje PD tjeter te rithemeluar nese nuk arrin t'a rimarre te paren,mesazhi vlen dhe per Doshin,por dhe per cdo politikan tjeter,edhe Metes,po t'i bjere ky fat.

  Përgjigju
 • Azem Beta: 28/01/2022 00:08

  Ky eshte shteti i kurvave o byrazer .

  Përgjigju
 • Alba: 27/01/2022 23:03

  Thanks US

  Përgjigju
 • Hapur muhabeti,: 27/01/2022 22:25

  Do me thene qe; Ne AlbaColumbistaStan KOMANDON Eskobari???Hajde SOVRANITET dhe liri qe ka populli Shqipetar.... mjere Shqiperia qe eshte kthyer ne pacaure e botes dhe skllave e Amerikes.

  Përgjigju
  • Leon: 28/01/2022 09:54

   Ah mjere ti qe shpreson te kthehet ish sekretari i PPSH-se. Cfare sovraniteti kishte ne kohen e Sal leshit mer? Asnje nderkombetar s'e perfillte me Sal leshin dhe rrjedhimisht Shqiperine ne rang nderkombetar. Sovranitet ka Korea e Veriut, por ne rastin e Korese se Veriut them te dhjefsha sovranitetin qe s'hyn ne pune fare me ate mendje qe ka diktatori patriot.

 • Arben: 27/01/2022 21:48

  Bravo, keshtu ne menyre te prere e duan te korruptuarit siç j'ua thote Eskobari. Eshte ne te njejten linje me Doni Lu e me Juri Kim, e kur te largohet kjo duhet nje me kembengulese. Te shkojne me Mosken ose me Ankarane se atje Putini me Erdoganin ju presin kokat ne vend. Lere qe te versulet populli e te kap per zverrku po te dalesh hapur me Mosken. Jane 2 milion shqiptare ne perendim e 2.5 ne shqiperi e s'te falin. Eshte e tmerrshme kur degjon militante te Berishes qe flasin siç flitej ne kohen e enverit per SHBA. Anlo amerikane etj si keto. Militante komuniste.

  Përgjigju
 • Tedi: 27/01/2022 21:35

  Po Meta nuk eshte shpallur non grata apo jo?!

  Përgjigju
  • Berberi: 27/01/2022 22:33

   Jo “rri i qete”, ende jo, fli me endrrate bukura . Haha cfare locesh ce ka verdall

  • SABRIGODO: 27/01/2022 22:29

   Po Tedi,po. Pas Metes e ka radhen [email protected],nuk vonon shume,te tere do lahen me sh**rren e vet. Te bejme pak durim bre Tedi.

 • Sali Krimineli: 27/01/2022 20:23

  Nese SHBA nderpret marredheniet me mua atehere do ti vendos me Rusine.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Flamuri i LGBTIQ mbulon shkallët e kryeministrisë, aktivistja-Ramës: 10 vjet në marshin, s’ke ardhur asnjëherë