Shefat e inteligjencës amerikane: Putin mund të përshkallëzojë konfliktin në Ukrainë pa u shqetësuar për viktimat civile

Shefat e inteligjencës amerikane: Putin mund të përshkallëzojë konfliktin në Ukrainë pa u shqetësuar për viktimat civile

Inteligjenca amerikane beson se presidenti rus Vladimir Putin e sheh konfliktin në Ukrainë  si një "luftë që ai nuk mund ta humbasë", duke sugjeruar se ai ka të ngjarë të përshkallëzojë konfliktin pa ndonjë shqetësim për numrin e civilëve të vrarë.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Avril Haines tha në një seancë dëgjimore të Kongresit se inteligjenca amerikane vlerëson se Putini nuk ka gjasa të frenohet nga pengesat me të cilat ushtria ruse është përballur në Ukrainë, duke sugjeruar se ai po dyfishon fushatën e tij për të mbajtur Ukrainën larg nga anëtarësimi në NATO.

Drejtori i CIA-s, William Burns tha se Putini kishte nisur pushtimin "i vendosur për të dominuar dhe kontrolluar Ukrainën" bazuar në një sërë supozimesh se konflikti do të ishte i suksesshëm


Lajmi kryesor:

SHBA dhe Britania, embargo naftës ruse! Moska kërcënon të ndërpresë furnizimin me gaz për Europën! Polonia ofron avionët e saj luftarakë për të ndihmuar Ukrainën!


  • Sondazhi i ditës:

    Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një  version të mirë timin

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një version të mirë timin