Shëngjini turistik i lënë pas dore, s’ka investime në rrugë e kanalizime! Banorët: Problem prej 40 vitesh

Këta banorë jetojnë fare pranë bregdetit, në Lagjen e Vjetër të Shëngjinit, por prej vitesh vuajnë mungesën e infrastrukturës. Kudo sheh puseta të hapura e rrugë me gropa uji me fekale.

“Problem ka për ujërat sepse shpeshherë bëhen pellgje. Rastis që ujërat e zeza përzihen me ujërat e bardha. Problem i vjetër, ka mbetur pa zgjidhur”, tha një banor.

Rrjeti i kanalizimeve të ujërave të zeza është i dëmtuar dhe disa herë në dimër ujërat e ndotur vërshojnë në rrugë… e nga ana tjetër, të gjitha rrugicat brenda bllokut të banimi nga Lapidari e deri tek Porti janë të paasfaltuara.

“Ujërat e zeza nuk na janë ndarë prej 40 vitesh, ujërat e zeza dalin në sipërfaqe. Është shumë e vështirë për të jetuar këtë gjendje”, u shpreh një tjetër.

Bashkia Lezhë tha se ka një projekt për sistemin e zonës ku jetojnë 3 mijë banorë, por punimet ende nuk dihet se kur do të nisin, ndaj edhe sezoni veror e gjen sërish të shkatërruar lagjen e vjetër të Shëngjinit.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • populli: 22/03/2023 18:27

    ndertoni me ligjin toka asht e xanun e tani doni dhe kushte kush ka ndertuar te veje doren te paret e fituara e te mblidhen e te rregullojn gjerat se esht ne interes te tyre. po priten shtetin ta mbajne me shkume

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin