Shënohet viktima e 39 në Turqi, ministri i Brendshëm nuk i mban dot lotët për ceremonitë mortore

Foto nga tërmeti në Turqi

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca njoftoi se numri i njerëzve që ndërruan jetë në tërmetin 6.8 në rrethin Sivrice të Elazig u rrit në 39.

Gjithashtu ai sqaroi se asnjë i plagosur nuk është në gjendje kritike.

Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu nuk mundi t'i mbante lotët  kur po tregonte rastet e ceremonive mortore të të vdekurve nga tërmeti.

"Dy gjëra nuk më hiqen nga mendja. Funerali i një vullnetari, nga ana tjetër, funerali i 2 vëllezërve të vegjël që u futën në të njëjtën arkivol. Nuk mund t'i harroj", është shprehur ai.

Ai gjithashtu tregoi rastin e një babai që lutej për foshnjën e tij të ngelur në rrënoja.

"Dëshpëruese! Nën rrënojat, fjalët e babait:'Kushdo që të jesh, shpëto foshnjën time 2 muajshe", tha ministri.

Kujtojmë që bilanci i të vdekurve është 39 dhe personat që u nxorën të gjallë janë 45 pas tërmetit të mbëmjes së premte në Turqi.


Lajmi kryesor:

Rëndohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi/ 39 të vdekur, mijëra të plagosur! Vijojnë kërkimet për të gjallët nën rrënoja (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja