Shkarkohet nga detyra zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Tatimeve

Ervin Hoxha

TIRANE - Në kulmin e aksionit anti informalitet, shkarkohet nga detyra zëvendës drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Ervin Hoxha. Ky vendim vjen në kushtet kur vetëm një ditë më parë, kryeministri Edi Rama bëri publik lajmin se disa inspektorë tatimorë në qytetin e Durrësit kishin abuzuar me detyrën duke marrë ryshfet e duke i plotësuar raportet në kafene, nga dembelizmi, siç kreu i qeverisë u shpreh.

Rastet abuzive u zbuluan nga qytetarët, të cilët raportuan në aplikacionin "Stop Informalitet" për shpelje në subjektet që vetë inspektorët i kishin 'firmosur' si biznese të rregullta.

Në vitin 2017, Ervin Hoxha, ka mbajtur postin e drejtorit në Drejtorinë e Hetimit Tatimorë në Tiranë. Ai u dorëhoq nga ky post, pas arrestimit të tre inspektorëve në këtë drejtori. Tre tatimorët kishin shkuar për kontroll në një biznes në Spille, dhe i morën administratores shumën prej 40 mijë lekësh. Edhe në atë kohë, denoncimi u bë nga biznesi privat i cili i shkruajti drejtpërdrejt kryeministrit Edi Rama.

Letra e dorëheqjes në korrik 2017

“I nderuar zoti Kryeministër. Me cilësinë e Drejtorit të Hetimit Tatimor, ndiej përgjegjësinë time të drejtpërdrejtë për shfaqjen e turpshme të tre inspektorëve. Në këto kushte nuk mund të vazhdoj më ushtrimin e kësaj detyre. Sa më sipër, kërkoj dorëheqjen time të parevokueshme nga ky funksion. Ju faleminderit për besimin”

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Koronavirusi prek Italinë/ A ndiheni të rrezikuar dhe besoni se Shqipëria ka marrë masat parandaluese?

Komento

Komente

 • Nektar Kume: 21/08/2019 22:12

  Hajdut klasik. Ordiner pa shok! Ne burg e ka vendin

  Përgjigju
 • ERP: 21/08/2019 21:01

  Nje i paafte dhe pa integritet qe eshte katapultuar ne poste te rendesishem fhe me pergjgjesi pa asnje eksperience ne terren

  Përgjigju
 • anila nga fushebardha: 21/08/2019 11:45

  Kryehajduti operacional ra per here te dyte! Mos i jep shans tjeter o zoti Rama se do shkoje ne burg, e treta e verteta. Huqi del me shpirtin apo jo Vin trimi

  Përgjigju
  • E verteta: 29/01/2020 22:53

   Ti nuk e njeh fare Ervin Hixhen pasi eshte nje djale i shkelqyer, qytetar dhe me karakter te forte. Turp qe shpifni pa njohur njerzit. Ata inspektore qe u arrestuan jane te paskrupujt qe te tre pasi une i njoh mire. Injoranca dhe paaftesia e tyre shkon deri ne vjedhje dhe mashtrim. Turp te keni qe flisni per Vin Hoxhen.