Shoqërimi i gazetarit të Report Tv në Lezhë, reagon Këshilli i Europës: Ende asnjë reagim nga shteti

Shoqërimi i gazetarit të Report Tv në Lezhë, reagon Këshilli i Europës: Ende asnjë reagim nga shteti

Këshilli i Europës ka reaguar në lidhje me shoqërimin nga policia të gazetarit të Report TV, Elvis Hila në 17 qershor, teksa po raporton për situatën e prishjeve të ndërtimeve pa leje në zonën e bregdetare të Lezhës.

Këshilli i Europës thotë se për ngjarjen nuk ka ende një reagim nga shteti. 

"Rreth orës 17:00, ndërsa po filmonte një mosmarrëveshje midis njërit prej pronarëve të pasurive dhe autoriteteve, Hilës iu afrua shefi i Policisë Lezhë, i cili kërkoi identifikimin e tij. Pavarësisht se deklaroi qartë se ishte gazetar, oficeri mori telefonin nga duart e tij, duke bërtitur: "Çfarë gazetari je?" më pas ai u arrestua. Videot tregojnë se ai u shoqërua nga dy policë dhe u arrestua brenda një automjeti policie, ku u mbajt për 10 minuta. Ai u la i lirë pas protestave nga gazetarë të tjerë në vendngjarje", thotë për ngjarjen Këshilli i Europës.

Këshilli citon gazetarin Hila i cili ka thënë: "Kolegët e mi filmuan gjithë skenën dhe kërkuan arsyetimin e largimit tim, por asnjë shpjegim nuk u dha."

Sipas Rrjetit SafeJournalists, as Ministria e Brendshme dhe as Policia e Shtetit nuk e komentuan ngjarjen. Gazetari parashtroi një ankesë dhe tha se ai planifikon të kërkojë rekurs juridik. Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Policinë e Shtetit ka filluar një hetim dhe ka marrë dëshminë nga gazetari dhe oficerët e policisë të pranishëm në vendngjarje. Ndërsa Unioni i Gazetarëve Shqiptar dënoi rastet e përsëritura të dhunës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Blushi publikon peticionin e qytetarëve të njësisë numër 2: Të hiqen kangjellat që ndajnë rrugët! Na dëmton bizneset dhe jo vetëm

Tiranë/ Blushi publikon peticionin e qytetarëve të njësisë numër 2: Të hiqen kangjellat që ndajnë rrugët! Na dëmton bizneset dhe jo vetëm