Holanda shpallet fituese e Eurosong 2019, Shqipëria në vendin e 18-të (VIDEO)

Pas një nate të gjatë plot emocione është shpallur fituesi i Eurosong 2019. Shteti fitues është Holanda. 

25 vjeçari Duncan Laurence me këngën 'Arcade' është fituesi i edicionit të 64-të të Eurovizionit. Ai ishte pretendent që prej disa muajsh.

Kënga e tij flet për një dashuri të pamundur me një person që nuk jeton më.

Vitin e ardhshëm pritet që spektakli të zhvillohet në Amsterdam.

Vendin e dytë e fitoi Italia dhe e treta u rendit Rusia.

Shqiperia me Jonida Maliqin me kengen "Ktheju Tokes" u rendit ne vendin e 18 me 90 pike.

Jonida Maliqi dhuroi një performancë elektrizuese në “Eurovision”.  Këngëtarja shqiptare u vlerësua nga të gjithë për zërin e saj të fuqishëm dhe për emocionin që përcolli me këngën “Ktheju Tokës”.  Kënga përfaqësuese e Shqipërisë u këndua në gjuhën shqipe para miliona njerëzve. 

Faqja zyrtare e Eurosong e ka cilësuar zërin e Jonidës mahnitës dhe interpretimin e shkëlqyer. E veshur si një mbretëreshë ilire, Maliqi arriti të përcillte më së miri mesazhin e këngës, që përmban shumë elementë folklorikë shqiptarë.

E shoqëruar nga backvocal-et Artemisa Mithi, Tiri Gjoci dhe Uendi Mancaku këngëtarja arriti të kualifikohet për në finalen e 18 majit. Me tekst dhe kompozim të Eriona Rushitit kënga përfaqësuese e Shqipërisë në këtë edicion të 64-tët të mbajtur në Tel Aviv u këndua në shqip.

Në orkestrimin e bërë nga Enis Mullai, skenografi e veshjen e realizuar nga Ardi Asllani nuk munguan as elementët e etnosit shqiptar.

A.P./Sh.W/Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • xreport: 20/05/2019 18:14

    na turperoi botoxi kurr kaq posht

    Përgjigju