'Shpëto jetë', besimtarët myslimanë të Beratit dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë (VIDEO)

Ka qenë një ditë ndryshe kjo e sotmja për “Xhaminë Mbret” në qytetin e Berati, ku përveç aktiviteteve fetare dhe faljes së besimtarëve, brenda ambienteve të saj u dhurua edhe gjak për fëmijët talasemikë. Banka e gjakut në Tiranë në bashkëpunim me komunitetin mysliman të Beratit janë vendosur në hollin e “Xhamisë Mbret” dhe pritën besimytarët që ndihmuan të shpëtonin një jetë.

Ishin të shumtë besimtarët që i’u përgjigjën thirrjes për të dhuruar gjak nën moton “Dhuro gjak,shpëto jetë”.

Sipas mjekëve,fushata e dhurimit të gjakut e cila u çel sot në qytetin e Beratit do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë dhe gjaku i grumbulluar nga donacionet do të shkojë për fëmijët talasemikë dhe bankën e gjakut që e përdor në rastet e emergjencave.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me lista të hapura dhe pa koalicione, a është kjo mënyra që doni të votoni?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

SPAK me 13 prokurorë, ambasadorja e SHBA: Të paskrupujt kanë më pak mundësi për t'u fshehur