Shpëtoni njëherë e përgjithmonë nga kallot e këmbëve, thembrat e plasaritura dhe të çara. Ylli Merja: Ja kurat natyrale që mund ti bëni vetë në shtëpi

Këmbët, ndonëse qëndrojnë të pa ekspozuara për pjesën më të madhe të vitit, kërkojnë të njëjtën përkujdesje dhe vëmendje që i kushtojmë edhe fytyrës, flokëve e trupit. Duke mbajtur peshën e gjithë trupit shpesh këmbët shfaqin edhe probleme të ndryshme që lidhen me mënyrën e jetesës, lodhjen, posturën apo me përdorimin e këpucëve të gabuara. Problematika më e shpeshtë e këmbëve janë plasaritjet dhe çarjet e thembrave, myku mes gishtërinjve si dhe kallot. Këto të fundit janë të bezdisshme, të shëmtuara dhe në disa raste shumë të dhimbshme. Ato krijohen si pasojë e shpërthimit të qelizave të lëkurës së vdekur. Krijohen si një zonë e trashë e ngurtësuar. Zakonisht shfaqen anash këmbëve dhe në pjesën më të madhe të rasteve shkaktohen nga këpucët e ngushta, mbajtja e takave të larta për orë të tëra, veshja e këpucëve pa çorape, shpimet e shpeshta të këmbëve në të njëjtin vend nga gozhdat e këpucëve apo problematika si këmbët e sheshta, psoriasis, diabeti.

Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja rekomandon që në rradhë të parë duhet të qëndrojmë të hidratuar, pasi ky është hapi i parë drejt një lëkure të shëndetshme e kjo vlen edhe për heqjen e kallove dhe plasaritjen e thembrave. Lëkura e thatë zakonisht shkakton thembra të plasaritura. Nëse lëkura ka mungesë lagështie, ajo bëhet e ngurtë, më pak elastike dhe e prirur për plasaritje. Disa shkaktarë të tjerë janë përdorimi i shpeshtë i sapunit, mbipesha dhe obeziteti, ecja këmbëzbathur, mungesa e vitaminës C, B3, E, D3 dhe mineraleve si zink, kalcium, omega 3.

Po a mund të parandalohet plasaritja dhe çarja e themrave sipas specialistit Ylli Merja? Sigurisht që po, përbërësit për këto trajtime si gjithnjë i gjeni në kuzhinën tuaj ndaj mund të nisni në çdo moment me aplikimin e këtyre kurave natyrale.

  • ·        Në 5-6 litër ujë të ngrohtë hedhim 1 lgj sodë buke dhe 1 lç kripë. Futini këmbët dhe lërini 10-15 minuta duke i pastruar dhe masazhuar. Më pas i thajmë mirë këmbët, pikojmë në vendet e plasaritura propolis me rigon. E lemë 5 minuta propolisin të veprojë dhe më pas i lyejmë thembrat me krem antimykotik. Me propolis dhe krem antimykotik i lyejmë këmbët dhe në mëngjes.
  • ·        Në 2 litra ujë zieni 2-3 minuta 6 lgj çaj mykotik. kullojmë çajin në legen, ku shtojmë 1 lgj sodë buke dhe 50-60 ml uthull molle. I fusim këmbët dhe i mbajmë 15 minuta. I thajmë mirë këmbët, vendosim disa pika propolis me rigon dhe më pas aplikojmë kremin e mykut.

Ndërsa për largimin njëherë e përgjithmonë të kallove, specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja sugjeroi këto trajtime alternative:

  • ·        Në një legen me 5-6 litra ujë hedhim 1 filxhan kafe me uthull molle dhe 1 lç kripë. Mbajini këmbët ose duart 10-15 minuta. Më pas gërvishni kallot me dorë që të zbuten. Vendosim mbi kallo hudhër të shtypur dhe e lemë 15-20 minuta. Pasi heqim hudhrën pikojmë mbi kallo pak propolis me rigon dhe mbi të vendosni nëse keni 1-2 pika qumësht fiku ose krem puçrash. Kjo kurë vazhdon deri në pastrimin plotësisht të kallove.
  • ·        Futini këmbët në legen me 5 litra ujë të ngrohtë dhe 50-60 ml uthull molle dhe 1lç kripë. I lëmë 10-15 minuta. Pasi heqim këmbët nga uji, pikojmë ose limojmë kallon me prerësen e thonjve. Vendosim 1 copë hudhër për 15-20 minuta. Largojmë hudhrën dhe vendosim një fetë aloe vera dhe një copë kumbull të thatë. E mbajmë gjithë natën. Gjatë ditës kujdesemi që ta kemi të lyer këmbën me një krem puçrash.
  • ·        Përgatsini 1 lç lëng hudhre, 1 lç xhel aloe vera, 2 aspirina të shtypura dhe pak kripë. Nëse keni mudësi kësaj paste shtojini dhe 15-20 pika qumësht fiku. Me këtë xhel lyejeni kallon 2 herë në ditë.
  • ·        Në 3 litra ujë zieni 2-3 minuta 6 lç çaj për alergjinë. Kullojmë çajin në një legen ku shtojmë 50-60 ml uthull molle dhe 1 lç kripë. Futini këmbët në çajin e përgatitur dhe mbajini 10-15 minuta. Pasi i thani vendosni 3-4 pika propolis me rigon, pas propolisit aplikoni një krem për puçra. Vazhdojeni këtë kurë për 12-15 ditë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Nigeriani tenton të dalë nga Shqipëria me dokumente italiane false, ndalohet në port

Vlorë/ Nigeriani tenton të dalë nga Shqipëria me dokumente italiane false, ndalohet në port