Shpresa për një armëpushim të përkohshëm në Gazë

Shpresa për një armëpushim të përkohshëm në Gazë

Mediat izraelite njoftuan të dielën se ndërmjetësuesit po shënojnë përparim lidhur me arritjen e një armëpushimi disa javor mes Izraelit dhe Hamasit, lirimin e pengjeve që mbahen në Gazë si dhe të palestinezëve të burgosur në Izrael. Kabineti izraelit i luftës u mblodh të shtunën për të diskutuar mbi propozimin, por nuk pati një njoftim zyrtar rreth asaj që ishte vendosur.

Një sërë mediash izraelite, të cilat cituan zyrtarë pa i identifikuar ata, njoftuan se kabineti e kishte miratuar teknikisht marrëveshjen dhe se Izraeli do të dërgonte një delegacion në Katar për bisedime të mëtejshme.

Hamasi thotë se nuk është përfshirë ende në propozimin e fundit të hartuar nga Shtetet e Bashkura, Egjipti dhe Katari, por përmbajtja e njoftuar e marrëveshjes përputhet gjerësisht me kërkesat e mëparshme, për fazën e parë të armëpushimit. Udhëheqësi më i lartë politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, ishte në Kajro gjatë javës së shkuar.

Izraeli, ndërkohë, po planifikon zgjerimin e ofensivës në qytetin jugor Rafah, në kufi mes Gazës dhe Egjiptit, ku është zhvendosur më shumë se gjysma e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh.

Organizatat humanitare kanë paralajmëruar se ofensiva do të ishte katastrofë për banorët e zhvendosur. Shtetet e Bashkuara dhe aleatë të tjerë i kanë bërë thirrje Izraelit që të shmangë lëndimin e civilëve.

Sulmet e ashpra vazhduan edhe të dielën në veri të Gazës. Banorët njoftuan për luftime të ashpra në lagjen Zaytoun, në qytetin e Gazës./Voa

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin