Shqipëria ka kompjuterat me
më shumë viruse në botë

Shqipëria ka kompjuterat me<br />më shumë viruse në botë
Sipas një kompanie norvegjeze të sigurisë, në vend të parë është Finlanda. Kompania Normal ka analizuar të dhënat nga një aplikacion i saj, i quajtur Malware Cleaner dhe ka arritur në përfundimin se vetëm 24 përqind e kompjuterëve në Finlandë janë të infektuar. Edhe në disa studime të tjera, Finlanda del e para sa i përket pastërtisë të kompjuterëve. Madje Finlanda qëndron pas Izraelit sa i përket gatishmërisë për sulmet kibernetike.

Por cili vend ka kompjuterat më të pistë në botë? Shqipëria. “Sipas Norman, 65 përqind e kompjuterëve në vendin e varfër ballkanik janë të infektuar me viruse,” shkruan MSNBC, kanal kabllor lajmesh ne Amerikë dhe Kanada

Vendet me kompjuterat më të pastër
Finlanda
Norvegjia
Suedia
Porto Riko
Danimarka
Mianmar
Singapori
Sudani
Hollanda
Libani

Vendet me kompjuterat më të infektuar
Shqipëria
Koreja e Veriut
Guatemala
Vietnami
Indonezia
Argjentina
Tajlanda
Gjeorgjia
Filipinet
Algjeria
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Zëdhënësi i Kremlinit: Lufta hibride me Perëndimin do të zgjasë shumë! Objektivat e operacionit ushtarak rus do arrihen me mjete ushtarake

Zëdhënësi i Kremlinit: Lufta hibride me Perëndimin do të zgjasë shumë! Objektivat e operacionit ushtarak rus do arrihen me mjete ushtarake