Shqipëria bëhet pjesë e Akademisë së të Drejtës Evropiane, Manja: Bashkëpunimi do sjellë harmonizimin ligjor me standardet e BE-së

Shqipëria bëhet pjesë e Akademisë së të Drejtës Evropiane, Manja: Bashkëpunimi do sjellë harmonizimin ligjor me standardet e BE-së

Shqipëria është bërë e para nga vendet e Ballkanit Perëndimor që anëtarësohet në Fondacionin Akademia e së Drejtës Evropiane (ERA). Kështu bën me dije ministri i Drejtësisë Ulsi Manja në një postim në rrjetet sociale, teksa ishte i pranishëm në Tier të Gjermanisë.

Sipas Manjës, nëpunësit civil shqiptarë si dhe anëtarët e sistemit juridik, tashmë do të përfitojnë nga ky anëtarësim, në eventet e organizuara nga ERA. Si një anëtare, shton Manja, Shqipëria do të ketë vendin e saj në Bordin Drejtues të ERA.

Më tej shton ministri i Drejtësisë, ky bashkëpunim do të sjellë një harmonizim ligjor më të mirë me standardet e BE-së, ngritje të kapaciteteve profesionale, bashkëpunim ndërkombëtar më të ngushtë, përgatitje më të mirë për anëtarësimin në BE dhe një shtim të ekspertizës ligjore për komunitetin e zbatuesve të ligjit në Shqipëri.

‘Sot në Trier të Gjermanisë, Shqipëria, përmes Ministrisë së Drejtësisë, ka bërë një hap të rëndësishëm drejt integrimit evropian në fushën e zbatimit të ligjit, duke u bërë e para nga vendet e Ballkanit Perëndimor që anëtarësohet në Fondacionin Akademia e së Drejtës Evropiane (ERA).

Nëpunësit civil shqiptarë si dhe anëtarët e sistemit juridik, tashmë do të përfitojnë nga ky anëtarësim, në eventet e organizuara nga ERA. Si një anëtare, Shqipëria do të ketë vendin e saj në Bordin Drejtues të ERA.

Ky bashkëpunim do të sjellë një harmonizim ligjor më të mirë me standardet e BE-së, ngritje të kapaciteteve profesionale, bashkëpunim ndërkombëtar më të ngushtë, përgatitje më të mirë për anëtarësimin në BE dhe një shtim të ekspertizës ligjore për komunitetin e zbatuesve të ligjit në Shqipëri.

Një falenderim për të gjitha vendet anëtare të Fondacionit ERA, Presidentin e Fondacionit, Bordin Drejtues dhe Drejtorin e Akademisë, për përkrahjen dhe angazhimin e tyre në këtë rrugëtim të rëndësishëm të Shqipërisë drejt përmirësimit të sistemit tonë ligjor.’- shkruan Manja.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Dosja e inceneratorit të Tiranës/ Zbulohet emaili që uli fitimet nga shitja e skrap dhe energjisë

Dosja e inceneratorit të Tiranës/ Zbulohet emaili që uli fitimet nga shitja e skrap dhe energjisë