Shqipëria pranë medaljes, Abakarov në finalen e Kampionatit Europian

Shqipëria pranë medaljes, Abakarov në finalen e Kampionatit Europian

Zelimkhan Abakarov me flamurin kuqezi

Mundësi kuqezi, Zelimkhan Abakarov është kualifikuar në finalen e madhe në Kampionatin Europian që po zhvillohet në Kroaci. Në peshën deri në 61 kilogramë, çeçeni i natyralizuar si shqiptar fitoi sfidat me gjermanin Stechele me rezultatin e thellë 11-0, ukrainasin Markovych 6-2 dhe gjeorgjianin Phartenadze një duel që u mbyll 4-4, por u favorizuar nga aksionet e Abakrov.

Sportisti që mbron ngjyrat kuqezi do përballet në finale me armenin Arsen Harutyunyan. Ky turne është një tjetër mundësi për Zelimkhan Abakarov të marrë medalje, pasi në Botërorin e vitit të kaluar u shpall kampion në peshën deri 57 kilogramë.

Ndërkohë në stilin e lirë, në peshën 125 kilogram, Paris Karepi është eleminuar që në raundin e parë, teksa është mundur nga italiani Abraham Koniedo 3-0. Në Europianin kroat të mundjes kanë mbetur në lojë për Shqipërinë, Bajram Sina në peshën 60 kilogramë dhe Kevin Kupi në peshën 77 kilogramë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen